BAGDAD 10. marca (SITA/AFP) - Delegáti zo Spojených štátov sa v sobotu prvýkrát stretnú s iránskymi a sýrskymi diplomatmi na medzinárodnej konferencii v Bagdade, ktorú zvolal iracký premiér Núrí al-Málikí. Diplomati z Turecka a moslimských krajín susediacich s Irakom a delegácie krajín so stálym členstvom v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov sa stretnú na irackom ministerstve zahraničných vecí na jednodňovom rokovaní o zabezpečení regionálnej bezpečnosti.
Al-Málikí dúfa, že sa mu podarí presvedčiť susedov, obzvlášť Irán a Sýriu, aby prestali podporovať extrémistické skupiny a militantov v šiitsko-sunitskom konflikte v Iraku. "Požiadame všetky susedné krajiny, aby prestali zasahovať do irackých záležitostí a vyvinuli tlak na ozbrojené skupiny, s ktorými sú v kontakte, aby ukončili násilnosti", uviedol premiérov poradca Samí al-Askarí.
Na konferencii sa okrem Iránu a Sýrie zúčastnia zástupcovia z Egypta, Jordánska, Kuvajtu, Saudskej Arábie a Turecka, ako aj Spojené štáty, Británia, Rusko, Čína a Francúzsko. Okrem krajín budú na konferencii zastúpené aj Liga arabských štátov a Organizácia islamskej konferencie.
Zatiaľ čo al-Málikí vidí stretnutie ako príležitosť dopracovať sa k medzinárodnej dohode a harmónii, ambície Spojených štátov sú "obmedzenejšie". David Satterfield, hlavný poradca americkej ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej pre Irak, vníma sobotňajšiu konferenciu ako prípravnú diskusiu pred ministerským stretnutím so susedmi Iraku v apríli, na ktorom sa zúčastnia ministri zahraničia vrátane predstaviteľov skupiny G8.
Americkí velitelia obviňujú iránskych agentov z tajného dodávania zbraní šiitskym milíciám v Iraku. Okrem toho vinia Sýriu z toho, že povoľuje extrémistom zo Saudskej Arábie prechod na územie Iraku, kde sa pridávajú na stranu teroristickej siete al-Kájdy. Predstavitelia irackej vlády zas podozrievajú saudskoarabských politikov z financovania sunitských skupín.
Stretnutie predstavuje zmenu v politike Spojených štátov, ktoré doteraz vytrvalo odmietali akékoľvek rokovania o Iraku s Iránom a Sýriou. Podľa prezidenta Georgea W. Busha by takýto postoj USA mohol povzbudiť Irán pri hľadaní ústupkov v spore ohľadom jeho jadrového programu a Sýriu v pokuse o znovuzískanie kontroly nad Libanonom.