Brusel 8. marca (TASR) - Šéfovia vlád a štátov členských krajín Európskej únie sa dnes na summite v Bruseli v podstate dohodli na znížení emisií CO2 do roku 2020 o 20 percent.
V súvislosti so stanovením podielu energie z obnoviteľných zdrojov sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu. S návrhom Európskej komisie na záväzný 20-percentný podiel nesúhlasí podľa diplomatov ešte stále približne desať krajín.
Štáty sú rozdelené do troch skupín - jedna podporuje návrh EK, ďalšia skupina vrátane Francúzska, Slovenska, Českej republiky, Grécka, Litvy či Lotyšska je proti a tretia skupina sa nevyjadrila jednoznačne. Doterajšie informácie o priebehu rokovaní sú rozporuplné.
SR rovnako ako Česká republika tvrdia, že takýto cieľ je pre ne nereálny. Pre Slovensko by bolo maximum 12 percent, Česi hovoria o ôsmich-deviatich percentách.
Francúzsky premiér Jacques Chirac v debate vyzdvihol význam jadrovej energie, ktorá neprodukuje emisie CO2. Za intenzívnejšie využívanie jadrovej energie sú aj Slovensko a Česká republika. Slovenský premiér Robert Fico prezentoval svojim kolegom návrh na vytvorenie Európskeho jadrového fóra v Bratislave.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ari