New York 8. marca (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien dnes generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval všetky krajiny na to, ako skoncovali s "pandémiou" násilia voči dievčatám a ženám. Mali by sa usilovať o zmenu kultúrnych zvyklostí a prístupov tolerancie k bitiu, sexuálnym útokom a iným násilným činom.
Podľa nového šéfa OSN, ktorý sa označil za pevného zástancu rovnosti pohlaví a zlepšovania postavenia žien v spoločnosti, došlo v tejto oblasti k určitému pokroku. Väčšina krajín má zákony zakazujúce takéto násilie voči ženám, no neuplatňuje ich.
"Realitou je, že (násilie voči ženám) sa príliš často toleruje pod falošnou zámienkou kultúrnych zvyklostí a zásad, medzi stenami domov. Alebo je využívané ako zbraň v ozbrojenom konflikte, prehliadané mlčanlivosťou a nečinnosťou štátu a jeho orgánov," povedal Pan.
Vyzval tiež 192 členských štátov OSN, aby podporili odporúčanie odbornej komisie, podľa ktorého sa majú spojiť tri agentúry svetovej organizácie presadzujúce rovnosť žien do jednej dobre financovanej agentúry.
Predsedníčka Valného zhromaždenia OSN Šajcha Haja Rašid al-Chalífová uviedla, že všetky krajiny majú morálnu a politickú povinnosť okamžite zasiahnuť - zakázať a "delegalizovať" všetky násilné činy voči dievčatám a ženám. Treba začať doma, kde dochádza k väčšine fyzických, sexuálnych a psychologických násilností. Nemožno však naďalej považovať domáce násilie za súkromnú záležitosť, dodala.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Louise Arbourová uviedla, že násilie voči ženám je právom označované za najrozšírenejší, no najmenej trestaný zločin na svete.
Nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v 71 krajinách ukázala, že 23 až 49 percent žien trpí násilnosťami zo strany svojich partnerov, konštatovala Arbourová. Detský fond OSN (UNICEF) oznámil, že 130 miliónov žien a dievčat podstúpilo ženskú obriezku. "A odhaduje sa, že celosvetovo vedie menej než päť percent trestných stíhaní za znásilnenie k usvedčeniu," dodala komisárka.