DIYARBAKIR 8. marca (SITA/AFP) - Súd na prevažne kurdskom juhovýchode Turecka vo štvrtok obvinil 92 žien za účasť na demonštrácii pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Dôvodom bolo podľa súdneho zdroja ich údajné prevolávanie sloganov na podporu väzneného kurdského vodcu Abdulláha Öcalana. Podľa súdu v meste Cizre v provincii Sirnak ženy počas pondelňajších protestov porušili zákon o verejných demonštráciách. Vo väzbe čaká na súd 31 žien, ostatné sú na slobode. Ženy, z nich mnohé členky hlavného kurdského zoskupenia Strana demokratickej spoločnosti, zatkli po tom, ako zablokovali dopravu na hlavnej ulici v Cizre a odmietli policajný rozkaz na rozchod.
Öcalan si odpykáva doživotie na samotke vo väznici na ostrove Imrali pri Istanbule od svojho zadržania v roku 1999. Kurdskí povstalci bojujú za autonómiu na juhovýchode Turecka od roku 1984. Boje si vyžiadali okolo 37 tisíc obetí. Vodca zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) nedávno vyzval Turecko, aby poskytlo Kurdom regionálnu autonómiu a vyriešilo tak 22 rokov trvajúci krvavý konflikt. Podľa neho by sa tak Turecko vyhlo nepokojom podobným sektárskemu násiliu v susednom Iraku.
V Iráne prepustili väčšinu účastníčok mierového protestu
V Iráne prepustili väčšinu žien, ktoré zatkli za ich účasť na mierovom zhromaždení pred budovou Islamského revolučného súdu v hlavnom meste Teherán. Podľa právnika zastupujúceho dve z prepustených aktivistiek tri zostali vo väzbe a 28 do štvrtka prepustili, väčšinou po zaplatení kaucie v sume 100 až 500 miliónov rialov (11 tisíc až 55 tisíc dolárov). Medzi tromi zadržanými je aj novinárka a právnička. Zatiaľ nie je známy dôvod pokračovania ich väzby.
Bezpečnostné sily zatkli v nedeľu najmenej 31 žien počas mierového protestu proti zadržiavaniu piatich ženských aktivistiek obžalovaných zo spáchania viacerých trestných činov v júni 2006 v súvislosti s demonštráciou v Teheráne. Asi dvesto účastníčok vtedy požadovalo rovnaké práva pre ženy a zrušenie zákona, podľa ktorého iránski muži môžu mať štyri ženy.
Podľa slov právnika zadržiavanie troch žien nemá "logické opodstatnenie". Medzi týmito ženami je právnička Šadí Sadr a novinárka Džila Baníjaghúb, "ktorej práca si vyžaduje prítomnosť na zhromaždeniach". Meno, ani povolanie tretej ženy nie je zatiaľ známe. Prepustené ženy sa podľa nariadenia nesmú zúčastniť na štvrtkovom proteste pred iránskym parlamentom pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, dodal právnik pre agentúru AP.
Iránske islamské právo uplatňuje tvrdé obmedzenia voči ženám. Keď chcú cestovať alebo pracovať, musia mať povolenie mužského poručníka. Ženy nemôžu byť sudkyňami a na súde má svedectvo muža dvojnásobnú váhu oproti výpovedi ženy. Napriek tvrdým obmedzeniam však iránske ženy majú väčšie práva ako ženy v Saudskej Arábii a iných konzervatívnych moslimských krajinách. Môžu viesť auto, hlasovať a uchádzať sa o väčšinu štátnych postov.