Oslo 8. marca (TASR) - Oblasť Baltského mora sa zrejme v dôsledku klimatických zmien otepľuje rýchlejšie ako je v tomto storočí celosvetový priemer. Poškodzujú sa tak rybárske oblasti, ale predlžuje poľnohospodárska sezónu.
Uvádza sa to v štúdii 80 vedcov z baltských krajín, vrátane Ruska a Nemecka, ktorú v stredu zverejnili v hlavnom meste Nórska Oslo. Teplota v regióne narastie v 21. storočí o tri až päť stupňov Celzia, kým správa OSN prognostikuje priemerný nárast teploty vo svete o 1,8 až štyri stupne Celzia.
Štúdia hovorí, že otepľovanie môže poškodiť život v Baltskom mori, kde už také druhy ako slede a sardinky trpia znečistením - dedičstvom bývalého Sovietskeho zväzu. Väčšie teploty prinesú viac zrážok, čo môže znížiť slanosť mora.
Teploty rastú rýchlejšie už teraz, preto klesá počet dní, kedy sú časti mora pokryté ľadom. Vedci sa domnievajú, že odokrytá tmavá zem a voda vstrebáva viac tepla ako ľad a sneh, odrážajúce slnečné žiarenie - to je asi dôvod prudšieho otepľovanie oblasti v porovnaní so svetom.
Otepľovanie však predlžuje poľnohospodársku sezónu v regióne, kde žije 85 miliónov ľudí - od Petrohradu v Rusku, až po Kodaň v Dánsku. Dĺžka poľnohospodárskej sezóny môže koncom 21. storočia narásť o 20-50 dní v severnejších oblastiach a o 30-90 dní v južnejších častiach.