SME

Začali sa voľby do Severoírskeho zhromaždenia

BRATISLAVA 7. marca (SITA/AFP) - V stredu sa konajú voľby do Severoírskeho zhromaždenia, ktoré sú ďalším krokom k obnoveniu riadenia vlastných záležitostí v britskej provincii, vyhlásili britský premiér ...

BRATISLAVA 7. marca (SITA/AFP) - V Severnom Írsku sa v stredu ráno o 7:00 miestneho času (8:00 SEČ) začali kľúčové voľby do regionálneho parlamentu, v ktorom sa o moc budú deliť katolíci a protestanti. Volebné miestnosti ostanú otvorené do 22:00 (23:00 SEČ).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vytvorenie regionálneho parlamentu, v ktorom sa o moc budú deliť katolíci a protestanti, sa považuje za posledný krok k oživeniu samostatnej vlády v britskej časti Ulsteru po štyroch rokoch riadenia z Londýna, čo teoreticky môže byť už 26. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Zdieľaná samospráva medzi protestantmi a katolíkmi v Severnom Írsku bola jedným z hlavných bodov Veľkopiatkovej mierovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia nábožensky motivovaného násilia. Súčasťou mierového procesu bola aj minuloročná dohoda zo škótskeho mesta St. Andrews. Tento dokument požadoval, aby lídri katolíckej strany Sinn Féin (SF) akceptovali právomoci novej severoírskej polície výmenou za deľbu moci s protestantskými lídrami. Dohodu o vzniku Policajnej služby Severného Írska (PSNI) sa podarilo dosiahnuť 28. januára.

Odštiepenecké krídlo vystupujúce proti mierovému úsiliu Sinn Féin potvrdilo, že jeho kandidáti sa budú uchádzať o kreslá v severoírskom zhromaždení. Republikánska Sinn Féin, ktorá je napojená na tvrdú líniu Írskej republikánskej armády (IRA), sa predtým nezúčastnila na severoírskych voľbách. Odštiepenecká skupina, tvrdo vystupujúca proti lídrovi Sinn Féin Gerrymu Adamsovi, však vyhlásila, že každý z jej jedenástich kandidátov v prípade zvolenia kreslo v 108-člennom zhromaždení odmietne. Skutočným cieľom kampane je podľa strany vyburcovať opozíciu k Adamsovmu vedeniu v katolíckych častiach Severného Írska.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný Adams konkurenciu privítal, vyjadril však presvedčenie, že veľká väčšina voličov v oblastiach so silnou podporou IRA bude naďalej podporovať jeho vedenie, ktoré uskutočnilo historický obrat v politike. Adams apeloval na stúpencov opozičného krídla, aby vstúpili do politiky a pridali sa k prímeriu z roku 1998, ktoré podporuje väčšina členov IRA.

Na čele Republikánskej Sinn Féin je Ruairi Ó´Brádaigh, predtým predseda Sinn Féin, ktorého Adams na čelnom poste vystriedal v roku 1983. Ó´Bradaigh po víťazstve Adamsa v straníckom hlasovaní a pred voľbami v Írskej republike vytvoril o tri roky vlastnú stranu. Odvtedy so zakázanou IRA odmietajú uznať vládne štruktúry v oboch častiach Írska a po voľbách neobsadili parlamentné kreslá v Dubline a Belfaste, aby tak vyjadrili nesúhlas s rozdelením ostrova v roku 1920 na britský, prevažne protestantský sever, a nezávislý, hlavne katolícky juh.

SkryťVypnúť reklamu

IRA zabila okolo 3500 ľudí, vrátane takmer 300 policajných príslušníkov, počas neúspešného boja za ukončenie britskej vlády a pričlenenie Severného Írska k Írskej republike v období 1970 až 1997. V roku 2005 sa IRA odzbrojila a zriekla násilia. Sinn Féin sa dnes usiluje získať postavenie vo vládach na oboch stranách hraníc a prednedávnom podporila vznik severoírskych policajných síl. Kým severoírske všeobecné voľby sa konajú 7. marca, voľby v Írskej republike sú naplánované na tohtoročný jún.

Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v piatok má najväčšiu podporu Strana demokratických unionistov (UDP) a Adamsova Sinn Féin. Dva predchádzajúce severoírske parlamenty nedokázali vytvoriť katolícko-protestantskú administratívu. Británia varovala, že nové zhromaždenie bude rozpustené, ak jeho členovia neschvália koalíciu do 26. marca. Vodca demokratických unionistov Ian Paisley však schladil nadšenie vytvorenia koalície so Sinn Féin do marcového termínu. Podľa neho Sinn Féin zatiaľ plne nepodporuje políciu a od Británie okrem toho požaduje zvýšenie dotácií Severnému Írsku o desiatky miliónov libier.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum agentúry MORI ukázal, že 25 percent voličov by podporilo demokratických unionistov reprezentujúcich britskú protestantskú mienku a 22 percent Sinn Féin, ktorá je hlasom írskych katolíkov. Podľa prieskumu môže však ísť o tesný súboj medzi Sinn Féin a jeho umierneným katolíckym súperom,

Sociálnodemokratickou a labouristickou stranou (SDLP), ktorá má 20-percentnú podporu. Pomerne veľká priepasť je však medzi demokratickými unionistami a jeho najtesnejším protestantským súperom Stranou ulsterských unionistov (UUP), ktorí majú 16-percentnú podporu.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
Ilustračné foto.

Najproblematickejšia situácia je v Marseille.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu