Moskva 6. marca (TASR) - Vojenského korešpondenta ruského denníka Kommersant, ktorý zomrel po páde z okna, zastrašovali v čase, keď zbieral materiál na reportáž o pláne Moskvy poskytnúť modernizované zbrane Sýrii a Iránu. Informoval o tom dnes Kommersant.
Ivan Safronov (51) v piatok vypadol z okna schodišťovej šachty na piatom poschodí svojho moskovského domu. Jeho telo našli susedia krátko po tragédii. Podľa niektorých médií však mohlo ísť o vraždu.
Podľa Kommersantu Safronov nedávno povedal svojim kolegom, že napíše reportáž o plánoch Ruska predať zbrane Sýrii a Iránu prostredníctvom Bieloruska. Článok však neodovzdal. Dostal varovanie, že bude čeliť vyšetrovaniu pre obvinenia z vyzradenia štátnych tajomstiev, ak podá správu o tvrdeniach, že Rusko uzavrelo dohodu o dodávke modernizovaných rakiet Iskander do Sýrie.
V prípade potvrdenia by takýto kontrakt narušil rovnováhu síl na Blízkom východe a pravdepodobne nahneval Izrael a USA, uvádza americká agentúra Associated Press.
Safronov neprezradil, odkiaľ prišlo varovanie. Minulý mesiac pred cestou na medzinárodný zbrojný veľtrh v Spojených arabských emirátoch povedal, že sa pokúsi potvrdiť informácie o pláne Ruska predať prostredníctvom Bieloruska do Iránu rakety S-300 a do Sýrie bojové lietadlá Su-30. Neskôr informoval, že získal potrebné potvrdenie od ruských predstaviteľov, ktorí sa na veľtrhu zúčastnili. Ihneď po príchode svojim kolegom oznámil, že sa takisto dozvedel o plánoch Moskvy poskytnúť Sýrii rakety Iskander, bojové lietadlá MiG-29 a protilietadlové systémy Pancyr-S1.
Kolegovia a príbuzní Safronova ho opísali ako silného a veselého človeka, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou nespáchal samovraždu. Kommersant a ďalšie ruské médiá tvrdia, že mohlo ísť o násilný čin. "Teória o samovražde dominuje vo vyšetrovaní, ale všetci tí, ktorí poznali Ivana Safronova, to kategoricky odmietajú" uviedol v pondelok Kommersant.
Safronov, ktorý slúžil v ruských vesmírnych silách v hodnosti plukovníka predtým, ako v roku 1997 začal pracovať pre Kommersant, často iritoval úrady svojimi kritickými správami. Federálna bezpečnostná služba (FSB) ho opakovane vypočúvala a podozrievala ho z vyzradenia štátnych tajomstiev. Ruské úrady však nikdy nepodali na neho žalobu, pretože bol schopný dokázať, že jeho správy sa zakladali na otvorených zdrojoch, doplnil Kommersant.
Vlani v decembri si Safronov pohneval úrady, keď ako prvý informoval o treťom následnom zlyhaní vypustenia novej medzikontinentálnej balistickej rakety Bulava, ktorú prezident Vladimir Putin opísal ako budúcu bázu jadrovej moci Ruska. Úrady nikdy oficiálne nepriznali neúspešné vypustenie rakety.
Rusko patrí medzi najnebezpečnejšie krajiny pre výkon novinárskej profesie. Obeťami útokov sa často stávajú novinári, ktorí sa snažia odhaliť korupciu a ďalšie činy. Problém osvetlila vlaňajšia vražda investigatívnej novinárky Anny Politkovskej.