Brusel 6. marca (TASR) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso chce na summite európskych lídrov, ktorí sa zídu v Bruseli vo štvrtok a piatok, presadzovať stanovenie záväzných cieľov pre boj proti klimatickým zmenám. Šéf EK to uviedol na dnešnej predsummitovej tlačovej konferencii.
Barroso sa podľa svojich slov bude snažiť o čo najlepšiu argumentáciu s cieľom presvedčiť predstaviteľov členských krajín, aby podporili záväzné a nie len odporúčacie ciele.
EK navrhla zníženie emisií CO2 v EÚ o 20 percent do roku 2020 v porovnaní s rokom 1990 a v prípade, že sa zapoja aj industrializované štáty sveta, by išlo o 30-percentnú redukciu. EK takisto požaduje, aby v uvedenom roku predstavoval podiel energie z obnoviteľných zdrojov 20 percent a aby sa zvýšil podiel biopalív na desať percent.
Nemecké predsedníctvo takisto presadzuje záväzné ciele. Pre mnohé členské krajiny je však problematická najmä otázka podielu obnoviteľných zdrojov, kde so záväznými hodnotami nesúhlasia viaceré štáty, vrátane Slovenska.
"Zhodujeme sa na tom, prečo potrebujeme obnoviteľné zdroje energie, no nie všetci sú za to, aby ciele boli záväzné. Z dôvodu úspechu a dôveryhodnosti našej politiky je však lepšie mať záväzný cieľ. Je síce lepšie mať indikatívny cieľ než žiadny, no je tiež lepšie mať záväzný cieľ než indikatívny," vyhlásil Barroso, podľa ktorého len záväzné ciele umožnia investície do obnoviteľných zdrojov.
V súvislosti s ďalšou kontroverznou otázkou, ktorou je jadrová energia, predseda EK zdôraznil, že rozhodovanie v tejto oblasti je na členských krajinách. Kto chce, nech ju využíva, ale treba rešpektovať aj tých, ktorí ju nechcú, konštatoval Barroso.
Výsledky debaty o energetike a klimatických zmenách, ktorá bude jedným z bodov agendy na summite, budú mať podľa Barrosa odozvu aj mimo EÚ. Summit preto predseda EK považuje za veľmi dôležitý, keďže sa nebudú riešiť interné otázky únie, ale pôjde o boj proti klimatickým zmenám, či globálnemu otepľovaniu.
"Rozhodnutia zo summitu budú mať dopad za hranicami a aj pre budúce generácie," pripomenul Barroso.
EÚ musí v tejto oblasti stáť na čele svetového diania, pričom je potrebné, aby sa opierala o solidaritu, ktorá jej umožní hovoriť jedným hlasom. Únia potrebuje súdržnejšiu energetickú stratégiu a členské krajiny nesmú dovoliť, aby ich situácia na energetickom trhu rozdeľovala, zdôraznil predseda komisie.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem