Peking 6. marca (TASR) - jiny s nimi v úmysle.
Premiér Wen Ťia-pao prisľúbil tento rok zvýšenie dotácií pre vidiek o 15,3 percenta, keďže vláda chce vybudovať "nový socialistický vidiek", aby zúžila v Číne priepasť medzi bohatým mestským a chudobným vidieckym obyvateľstvom.
Zástupcovia poradného parlamentného orgánu však priznali, že niektoré oblasti sú z týchto plánov trochu zmätené.
"Z toho, čo som na vidieku videl, som pochopil, že niekde si výstavbu nového vidieka vysvetľujú ako novú výstavbu vidieka," vyhlásil na tlačovej konferencii Lin Ji-fu, ekonóm z Pekinskej univerzity. "Farmárom prikázali, aby zbúrali svoje domovy, lebo sa budú stavať nové dediny," dodal.
Namiesto uľahčenia osudu príkaz postaviť nové domy zaťažil farmárov finančným bremenom a narušil ich obchodné záujmy.
Linov kolega v parlamentnom poradnom orgáne, vicepremiér pre poľnohospodárstvo Čang Pao-wen, oznámil, že pre tento rok má vláda prichystané štyri iniciatívy na urýchlenie poľnohospodárskej modernizácie, ktoré pozostávajú z desiatich "akcií".
Všetky sú však pravdepodobne záhadou pre čínskych roľníkov s tzv. "tromi zápormi". Cieľovou skupinou Čangovho plánu, ktorý chce presadiť finančné príspevky od vlády, teda životné minimum pre najzanedbanejších vidieckych obyvateľov, sa totiž stanú tí, čo nemajú žiadne zamestnanie, žiadnu pôdu, ani žiadne sociálne zabezpečenie.
Čína započítava medzi ľudí žijúcich v "katastrofálnej chudobe" tých obyvateľov, ktorí zarábajú menej než 683 jüanov (2300 Sk) ročne, a medzi ľudí s "nízkym príjmom" takých občanov, ktorí zarábajú menej než 958 jüanov.
Finančné príspevky od štátu vo forme životného minima by mohli zlepšiť osud 21 miliónov ľudí žijúcich v katastrofálnej chudobe.
"Na základe jednoduchých počtov môžeme vidieť, že ak každý človek dostane od vlády 300 jüanov, potrebujme iba šesť miliárd jüanov na vyriešenie problému ľudí žijúcich v katastrofálnej chudobe," vyhlásil Čchen Jao-pang, bývalý predstaviteľ ministerstiev poľnohospodárstva a lesného hospodárstva.
Tento projekt už Čína vyskúšala. "Vo východných provinciách a v bohatých oblastiach to bolo úspešné," zdôraznil Čchen.
Vírus H5N1 sa do sveta rozšíril z juhu Číny
Vírus vtáčej chrípky H5N1, nebezpečný aj pre človeka, sa do sveta rozšíril predovšetkým z juhu Číny. Viaceré zo známych variant vírusu pochádzajú z provincie Kuang-čou, tvrdia americkí biológovia v najnovšom vydaní odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Kolektív bádateľov na čele s Robertom Wallacem a Walterom Fitchom z Kalifornskej univerzity v Irvine urobil genetickú analýzu 192 vírusových vzoriek z Ázie a z Európy.
Vývoj vírusov možno odvodiť z malých zmien dedičného materiálu. Podrobná analýza ukázala, že viaceré typy vírusu H5N1 sa vyvinuli v provincii Kuang-čou, v ktorej sa nachádza veľké množstvo závodov na pestovanie hydiny.
Varianty vírusu H5N1, ktoré dokázateľne existujú v susedných regiónoch, sú naproti tomu charakteristické iba pre určitú oblasť a ďalej sa nerozširovali.
Detailne vypracovaná mapa šírenia vtáčej chrípky je dôležitá kvôli tomu, aby sa mohlo proti vírusu lepšie bojovať. "Pokiaľ možno vírus kontrolovať priamo takpovediac pri prameni, je táto kontrola efektívnejšia," povedal Fitch. Vedci dúfajú, že získané poznatky im pomôžu pri výrobe účinnej očkovacej látky.
Skutočnosť že v uplynulých rokoch sa rozšírilo v jednom čase niekoľko variant vírusu H5N1, súvisí podľa bádateľov s tým, že pôvodný vírus sa špecializoval na rôzne druhy úžitkovej hydiny. Vedci upozorňujú, že vírus sa veľmi rýchlo prispôsobuje novým podmienkam, preskakuje na nových hostiteľov a podmaňuje si čoraz viac nových regiónov.
H5N1 sa medzičasom stihol rozšíriť cez Áziu a Európu až do Afriky na juh od Sahary. V boji proti smrteľnej epidémii sa vo svete museli utratiť milióny kurčiat, kačíc, husí a moriek.
Lekári sa už niekoľko rokov obávajú, že vírus, schopný prispôsobiť sa veľmi rýchlo novým podmienka, môže jedného dňa zmutovať do podoby nebezpečnej aj pre človeka. Vírus H5N1 si doteraz vyžiadal životy viac ako 160 ľudí z desiatich krajín sveta, nákazu z človeka na človeka sa však zatiaľ dokázať nepodarilo.