Väčšina Britov fantazírujeo niekom inom ako o svojom partnerovi, často majú násilnícke predstavy a keby sa tak správali v normálnom živote, skončili by za mrežami. K tomuto záveru dospel psychológ Brett Kahr a svoje zistenia publikovalv knihe Sex and the Psyche.
LONDÝN. V poviedkovom filme Noc na zemi taliansky taxikár rozpráva kňazovi, ako v puberte súložil s melónom a neskôr s bratovou manželkou. Vlastné spomienky ho tak pohltia, že asi ani nevšimne, že duchovný na zadnom sedadle nemá čas počúvať jeho farbisté historky, lebo práve umiera.
Od švagrinej k Margaret Thatcherovej
Sex so švagrinou nie je len náplň tohto filmu, ale aj jedna z najčastejších sexuálnych fantázií britských mužov. K tomuto záveru dospel freudovský psychológ Brett Kahr, ktorý na túto tému vyspovedal 19-tisíc dospelých Britov. Vznikla tak podľa neho skutočná Noemova archa intímnych myšlienok a predstáv. Svoje závery publikoval v novej knihe Sex and the Psyche. Neočakáva, že by ňou spôsobil revolúciu, lebo spoločnosť je dnes oveľa otvorenejšia a uvoľnenejšia, mnohé príbehy sú však stále prekvapujúce.
Niektoré fantázie siahajú až do najvyšších spoločenských kruhov, spomeňme aspoň ženu predstavujúcu si, ako jej partner masturbuje pred kráľovnou a Margaret Thatcherovou. Divné, ale nič nezvyčajné. Tieto dve silné ženy sa objavili aj v predstavách iného muža, ten by ich pre zmenu najprv spútal, čo je mimochodom dosť bežná fantázia – opája sa ňou takmer každý štvrtý človek.
Priatelia a kolegovia
Hoci by sa mohlo zdať, že postavenie slávnych ľudí a celebrít bude významné, rozhovory priviedli Kahra k poznaniu, že oveľa väčší priestor majú v sexuálnych fantáziách bežných ľudí iní bežní ľudia. Takmer dve tretiny si predstavujú sex so svojím stálym partnerom, celá štvrtina sníva o kontakte s niekým rovnakého pohlavia, každý tretí s niekým zo svojich priateľov či kolegov. Tretina mužov si predstavuje sex s viac ako jednou partnerkou, u žien sú podobné fantázie o polovicu menej časté.
Väčšina Britov fantazíruje o niekom inom ako o svojom partnerovi, často majú násilnícke predstavy a keby sa tak správali v normálnom živote, skončili by za mrežami. Do knihy sa nedostali najsurovejšie predstavy zahŕňajúce smrť a sex s maloletými. Hoci boli všetci respondenti normálni ľudia bez zápisu v registri trestov, takéto fantázie mali tri až štyri percentá z nich.
Celý výskum má podľa Kahra úplne iný význam než len priniesť bulvárnym denníkom pár zábavných historiek. Sexuálne fantázie sú podľa psychoanalýzy jadrom úzkostí zdravých ľudí, ale aj tých, čo majú isté duševné problémy. Ako spomína autor, ešte v osemdesiatych rokoch mali ľudia paranoidné reakcie, keď sa dozvedeli, čím sa živí. Mnohé sa odvtedy zmenilo aj vďaka seriálom ako Sex v meste, kde sa o intímnych záležitostiach hovorilo veľmi otvorene a zvyčajne aj s humorom. Aj vďaka tomu Kahrova kniha vyvolá možno zvedavosť, ale určite nie šok.
Autor: Echomagazin.com