Brusel 5. marca (TASR) - Európska únia dnes vyjadrila podporu Bosne a Hercegovine v jej európskej perspektíve a vyzvala ju na uskutočnenie všetkých krokov potrebných na splnenie podmienok pre uzavretie asociačnej a stabilizačnej dohody.
Ministri zahraničných vecí krajín EÚ v Bruseli privítali vytvorenie novej vlády, ktorej odporúčajú, aby pokročila v ústavnej reforme a v reforme polície. Rada EÚ dnes takisto oficiálne potvrdila redukciu mierovej misie EUFOR, ktorá pôsobí v oblasti. V súčasnosti ju tvorí vyše 6000 vojakov, no do konca roka by sa ich počet mal znížiť na 2500.
"Myslíme si, že bezpečnostná situácia sa zlepšuje, čo nám umožní redukciu, no musíme aj naďalej vyvíjať nátlak na realizáciu reforiem," uviedol vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Jána Kubiša sa chce Slovensko do operácie Althea v BaH aj naďalej zapájať.
"Náš záväzok, pokiaľ ide o operáciu Althea, ostáva, aj naďalej sa chceme na tejto operácii zúčastňovať. Pre EÚ je to samozrejme razantné zníženie, svedči to aj o pomerne optimistickom hodnotení celej situácie v Bosne a Hercegovine," myslí si šéf slovenskej diplomacie.
Solana pripomenul, že medzinárodné spoločenstvo minulý týždeň predĺžilo o rok - do júla 2008 - mandát Úradu vysokého reprezentanta (OHR) v Bosne s cieľom zaručiť, že politická situácia sa bude vyvíjať pozitívnym smerom.
Úlohou OHR je dohliadať na dodržiavanie mierovej dohody z Daytonu, ktorá ukončila bosniansky etnický konflikt z rokov 1992-95. Šéf OHR má široké právomoci, vrátane práva odvolávať miestnych predstaviteľov a uvádzať do platnosti zákony.
Mandát súčasného šéfa OHR Christiana Schwarza-Schillinga sa končí v júni. Medzi menami jeho možných nástupcov sa spomína aj meno slovenského diplomata Miroslav Lajčáka. Hoci táto otázka nebola predmetom dnešnej diskusie v Bruseli, Kubiš oceňuje, že medzi neoficiálnymi kandidátmi sa nachádza aj slovenský diplomat. Rozhodnuté však ešte nie je.
"Som veľmi rád, že aj zo slovenskej diplomacie vyrástli takí ľudia, ktorých mená sa neformálne môžu zmieňovať, ale ten proces sa zďaleka nepohol do nejakej formálnejšej roviny, takže my vlastne o žiadnych konkrétnych návrhoch alebo menách dnes nehovoríme," dodal slovenský minister.