BRUSEL 5. marca (SITA/AP) - Predstavitelia Európskej únie a Ukrajiny v pondelok začali vyjednávať o užších hospodárskych a politických väzbách, ktoré však neobsahujú prísľub budúceho členstva bývalej sovietskej republiky. Informovali o tom oficiálne zdroje EÚ. Podľa európskej komisárky pre vonkajšie vzťahy a susedskú politiku Benity Ferrerovej-Waldnerovej bude konečná dohoda zameraná na koordináciu v oblasti zlepšovania obchodných vzťahov alebo boja proti globálnemu otepľovaniu. Dôležitou súčasťou paktu má byť aj energetika, keďže európska dvadsaťsedmička má záujem o stabilné dodávky energií z
"Toto je veľká šanca pre Ukrajinu priblížiť sa Európskej únii," povedala Ferrerová-Waldnerová pred novinármi. Takzvaná rozšírená dohoda však podľa nej "neslúži prístupu, no poskytuje veľkú príležitosť pre výrazné zblíženie, rozšírenie a prehĺbenie vzťahov". Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andryj Veselovský vyhlásil, že jeho krajina je pripravená "chopiť sa tejto šance". "Ukrajinská strana je pripravená. Tešíme sa na cestu pri otváraní budúcnosti, ktorá spočíva v integrácii s Európskou úniou."
Napriek naliehaniu Kyjeva na EÚ, aby krajine v rámci dohody o spolupráci ponúkla perspektívu členstva, takúto ponuku podporuje iba Británia a Poľsko. Ostatní členovia EÚ skôr uprednostňujú spomalenie rozširovania bloku, keďže čelia rastúcemu odporu verejnosti. Podľa Veselovského v otázke budovania bližších vzťahov s EÚ nie sú "žiadne nezhody, či už medzi vládnymi stranami, prezidentom alebo ukrajinskou spoločnosťou". Ferrerová-Waldnerová očakáva, že vyjednávanie s Ukrajinou bude trvať najmenej rok, a varuje, že pakt o voľnom obchode je podmienený úspešným vstupom Ukrajiny do Svetovej obchodnej organizácie.
Budúca dohoda medzi Bruselom a Kyjevom je súčasťou novej susedskej politiky EÚ, ktorá ponúka susediacim krajinám užšie hospodárske a politické vzťahy bez vízie členstva. Cieľom plánu je umožnenie prístupu na vnútorný trh EÚ výmenou za ekonomické a politické reformy, čo má zaistiť stabilizáciu a zvýšenie bezpečnosti regiónov na južnom a východnom okraji únie. Okrem iných štátov tento plán využívajú Alžírsko, Egypt, Izrael, Gruzínsko a Moldavsko.