Praha 5. marca (TASR) Do rozplietania kauzy Čecha Rostislava Roztočila sa dnes pustil Krajský súd v Prahe. Kľúčové majú byť nové výpovede dvoch svedkov, ktorí proti Roztočilovi svedčili pred vyše 20 rokmi.
Kauza Rostislava Roztočila, údajného vraha egyptského študenta z roku 1975, má niektoré podobné znaky ako známa kauza vraždy Ľudmily Cervanovej. Príbeh miestami pripomína filmový scenár: nechýba podozrenie z podielu komunistickej tajnej polície, emigrácia, odsúdenie v neprítomnosti, zatknutie na hraniciach a ani útek z prísne stráženého väzenia...
Rostislav Roztočil sa do širšieho povedomia verejnosti dostal až v novembri 2005, keď spolu s iným väzňom utiekol z väzenia v Plzni. Cez Rakúsko sa dostal až do Nemecka, kde do svojho zatknutia v roku 2000 trvale žil. Nemecká justícia vydanie Roztočila na trestné stíhanie do Česka podmienila obnovením procesu. Do starej vlasti napokon Roztočil pricestoval v decembri 2006 dobrovoľne komerčnou linkou a nechal sa na letisku zatknúť. Verí totiž, že súd potvrdí jeho nevinu. Za útek z väzenia v ČR žiaden trest nedostal, pretože v Nemecku to nie je trestný čin.
Kauza stojí na vražde egyptského študenta Mohammeda Nabil el Kaliniho v roku 1975. Cudzinca, ktorý údajne kšeftoval s valutami, identifikovala polícia až štyri roky po vražde na základe udania. Roztočila začala polícia vyšetrovať v roku 1979. O rok neskôr Roztočil, ktorý bol taxikárom, emigroval do Rakúska. V starej vlasti ho obvinili v neprítomnosti až v roku 1982.
Československý súd Roztočila v roku 1985 v neprítomnosti odsúdil za vraždu egyptského študenta z roku 1975 na 24 rokov odňatia slobody. Neskôr mu bol trest znížený na 19 rokov. Rakúsko odmietlo Roztočila vydať do ČSSR, pretože tamojšie úrady mali podozrenie, že v kauze zohrala istú rolu aj komunistická tajná polícia ŠtB. Napriek tomu, že Roztočil bol v neprítomnosti odsúdený na dlhoročný pobyt za mrežami, v roku 1991 požiadal o vydanie českého pasu a až do roku 2000 najmenej raz ročne legálne cestoval z Nemecka do Česka. Osudný mu bol až jeden septembrový deň roku 2000, kedy ho na hraniciach zatkli. Vo väzení následne strávil päť rokov a dva mesiace. Všetky jeho žiadosti o nový proces neboli úspešné.
Prípad je plný zvláštností. Roztočil tvrdí, že sa mu ŠtB chcela pomstiť za to, že pri emigrácii do Rakúska vyniesol z ČSSR tajné vojenské dokumenty. Tie, ako sám uviedol, v roku 1968 ukradol veliteľovi počas vojenskej služby, keď slúžil ako vodič v raketovom vojsku. Niektoré médiá v Česku ale v minulosti špekulovali o tom, že Roztočil kedysi spolupracoval s československými tajnými službami a že prípad s príznakmi justičného omylu môže byť aj výsledkom hry tajných služieb Východu a Západu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab