Kodaň 4. marca (TASR) - Počas deložovania mládežníckeho centra v kodanskej štvrti Nörrebro a následných nepokojov zatkla dánska polícia podľa najnovších správ 643 osôb.
Nepokoje po vypratávaní autonómneho centra mladých Ungdomshuset vyvrcholili v noci na sobotu, keď demonštranti zaútočili na políciu kameňmi a Molotovovými koktailmi, zapálili 20 automobilov, stavali pouličné barikády a plienili obchody. V blízkosti objektu bývalých kasární, v ktorých si hippies v roku 1971 založili Slobodný štát Christiana, zaútočilo niekoľko zamaskovaných jedincov na gymnázium Christianshavn a na školskom dvore podpálili knihy z knižnice.
Po zatknutí ďalších 76 podozrivých zavládol v noci nadnes v nepokojnej kodanskej štvrti po prvý raz od štvrtka pokoj. Sudcovia v hlavnom meste Dánska rozhodli dnes popoludní o uvalení vyšetrovacej väzby od jedného do štyroch týždňov na viac ako 250 účastníkov nepokojov. Spomedzi zatknutých demonštrantov zo zahraničia tvoria najväčšiu skupinu Nemci, nasledujú Švédi a Nóri.
Náboženská sekta Faderhuset, ktorá dom od mesta Kodaň odkúpila, oznámila, že nechá celý objekt zbúrať. Dom v kodanskej štvrti Nörrebro ponechalo mesto skupine mladých ľudí, ktorá objekt obsadila ešte v roku 1981, napokon sa ho však rozhodla predať náboženskému spoločenstvu.
Rozhodnutie o násilnom deložovaní mládežníckeho centra oznámila kodanská radnica ešte pred niekoľkými mesiacmi, k vyprataniu došlo vo štvrtok aj za pomoci špecialistov z antiteroristického oddelenia.
Aktuálny prieskum medzi obyvateľmi Kodane ukázal, že 57 percent z nich je za to, aby kodanská radnica dala mladým ľuďom k dispozícii iný objekt.
3 jč ed