TBILISI 4. marca (SITA/AFP) - V separatistickej gruzínskej provincii Abcházsko sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Asi 130 tisíc oprávnených voličov volí svojich zástupcov do 35-členného parlamentu, ktorý nie je medzinárodne uznávaný, informovala ruská agentúra Interfax. Abcházsky líder, prezident Sergej Bagapš počas návštevy regiónu Gali, ktorý je prevažne obývaný etnickými Gruzíncami vyhlásil, že voľby sú spravodlivé.
"Napriek skutočnosti, že Gruzínsko neustále zastrašuje obyvateľov Gali ľudia chodia k volebným urnám a hlasujú. Zatiaľ voľby prebiehajú pokojne v súlade s demokratickými pravidlami," uviedol Bagapš. Niekoľko stoviek oponentov separatistickej vlády protestovalo pri hraniciach. V sobotu abcházski predstavitelia pohrozili použitím sily, ak demonštranti prekročia rieku a v stúpia na abcházske územie.
Abcházsko, ako aj druhá separatistická republika na gruzínskom území Južné Osetsko, sú už dlho zdrojom napätia medzi Ruskom a Gruzínskom. Prevažne moslimské Abcházsko je v skutočnosti nezávislé od roku 1993, kedy boli z jeho územia vytlačené gruzínske sily. Etnických Gruzíncov z oblasti vyhostili a zvyšným obyvateľom ponúkla Moskva ruské štátne občianstvo. Tbilisi však chce región dostať opäť pod svoju kontrolu. Lídri Abcházska sa naopak usilujú o nezávislosť a o úzke vzťahy so susedným Ruskom, ktoré gruzínski prozápadní predstavitelia obviňujú so snahy predlžovať historickú nadvládu nad územím Kaukazu. Rusko má v Južnom Osetsku a Abcházsku asi 2500 vojakov mierových síl. Gruzínske ozbrojené sily v júli začali veľkú operáciu proti povstaleckým milíciám v rokline Kodori, ktorá je jedinou časťou Abcházska pod gruzínskou kontrolou.
Rusko zatiaľ oficiálne nezávislosť Abcházska neuznalo v obavách, že tento krok by vyvolal negatívne reakcie medzinárodného spoločenstva. Ruskí predstavitelia však v tejto súvislosti varovali, že nezávislosť pre srbskú provinciu Kosovo by mohla legitimizovať aj požiadavky gruzínskych separatistických regiónov na nezávislosť.