Pasadena 2. marca (TASR) - Európsko-americká vesmírna sonda Cassini-Huygens poslala na Zem jedinečné snímky z prstencovej planéty Saturn. Snímky ukazujú druhú najväčšiu planétu slnečnej sústavy a jej majestátne prstence z doteraz neznámej perspektívy, prakticky presne zdola aj zhora. O úspechu sondy informoval vo štvrtok miestneho času americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) v kalifornskej Pasadene.
Vedcov potešila hlavne skutočnosť, že na snímkach sú osobitne zreteľne zachytené jemné štruktúry prstencového systému. Kvôli snímkam upravili zo Zeme obežnú dráhu sondy komplikovaným a zdĺhavým spôsobom tak, aby bola čo najbližšie k pólom Saturnu.
"Na tieto snímky sme čakali dlhé roky," povedala vedúca obrazovej časti projektu Cassini-Huygens Carolyn Porcová.
"Plachtiť vysoko nad Saturnom a vidieť pod sebou prstence ako široký medený medailón je ako expedícia do iných svetov," doplnila Porcová.
V nasledujúcich mesiacoch by sa mala obežná dráha sondy krok po kroku dostať opäť na úroveň prstencov.
Prstence Saturna, ktoré možno pozorovať zo Zeme aj kvalitným ďalekohľadom, pozostávajú z malých úlomkov kamenia a ľadu s maximálnym priemerom desať metrov. Prstence, ktoré sú rozdelené minimálne do siedmich skupín, siahajú síce státisíce kilometrov do vesmíru, hrúbka jednotlivých prstencov však dosahuje iba 400 až 500 metrov.
Prstence Saturna pozoroval už Galileo Galilei, dodnes používané označenie však dostali až v roku 1655 od holandského astronóma Christiaana Huygensa.