Praha 2. marca (TASR) Dnešným problémom Českej televízie (ČT) nie sú finančné toky, ako o tom hovoria niektorí poslanci a členovia Rady ČT, ale lavína oprávnenej kritiky, že ČT na poste finančného riaditeľa viac ako tri roky riadil Jiří Lambert. Tomuto bývalému členovi Ľudových milícií to pritom zákon striktne zakazoval. A generálny riaditeľ ČT Jiří Janeček, bývalý člen KSČ, to celé, spolu s veľkou väčšinou rady, kryje. Konštatuje v Lidových novinách (LN) televízny odborár Adam Komers.
Autor sa pozastavuje nad tým, že zákonom demokratického štátu je nadraďovaný vyrovnaný rozpočet, a že niektorým poslancom vôbec nevadí porušovanie lustračného zákona a zákona o ČT.
Ako môže ČT ako televízia verejnej služby za dnešného vedenia dôveryhodne informovať o vyrovnaní sa národa s komunistickou minulosťou, o bývalých príslušníkoch ŠtB, ktorí sa rozliezli na úrady, inštitúcie a do cirkví, či o obsahu komunistických archívov, ktoré sa teraz konečne začínajú otvárať? ČT po krytí milicionárskej aféry Jiřího Lamberta stratila kredit a vrátiť jej ho môže iba systémové riešenie, zdôrazňuje Komers v LN.
ČT existuje nie preto, aby mala vyrovnaný rozpočet, ale kvôli svojmu programu, za ktorý občania platia a ktorý iné televízie neprinášajú, pretože by neprilákali dostatok reklamy. ČT nemá podľa zákona vytvárať zisk, ale má vyrábať program, ktorý sa bude od komerčných staníc líšiť. Namiesto toho, aby ČT investovala do reštaurovania objavených záznamov z procesu s Miladou Horákovou, ako do unikátnych dokumentov celospoločenskej naliehavosti, ČT nakrúca bezzubé rodinné sitkomy. Programová prax bývalých členov zločineckej organizácie sa dá vystihnúť stručne: Namiesto Horákovej Horákovci!
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab