WIESBADEN 1. marca (SITA/AP) - Členské krajiny Európskej únie sa môžu slobodne rozhodnúť, či chcú participovať na americkom protiraketovom systéme. Únia samotná sa však na týchto plánoch nezúčastní. Uviedol vo štvrtok vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. "Ako Európania nie sme znepokojení vytvorením takéhoto mechanizmu. Každá krajina sa musí rozhodnúť sama," dodal.
USA formálne požiadali Poľsko a Českú republiku o umiestnenie častí svojho protiraketového systému na ich území. Rusko tieto úmysly silne kritizuje. Solana povedal, že nikto by nemal Poľsku a Česku diktovať ako sa majú rozhodnúť. "Poľsko a Česká republika nepredstavujú hrozbu pre nikoho," povedal Solana na tlačovej konferencii počas stretnutia európskych ministrov obrany v západonemeckom meste Wiesbaden. Podľa Solanu je "otázne", či existuje v súčasnosti hrozba útokov balistickými raketami na EÚ, ale možnosť, že takáto hrozba v budúcnosti vznikne, bude musieť brať blok do úvahy.
Nemecký minister obrany Franz Josef Jung, ktorý rokovaniu ministrov predsedal, povedal, že o téme by mali diskutovať NATO a Rusko. Jung aj Solana zdôraznili potrebu zachovať dobré vzťahy s Moskvou. "Vzťahy medzi Ruskom a úniou musia byť solídne," povedal Solana. "Rusko nie je krajinou, ktorá je od nás vzdialená, je v našom susedstve." Solana dodal, že EÚ musí s Ruskom spolupracovať na množstve "strategických" záležitostí, vrátane Iránu, Afganistanu a Blízkeho východu.