Sankcie v podobe zákazu vydávania víz pre 35 bieloruských predstaviteľov, vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho spolupracovníkov, a pre osoby zodpovedné za porušenie medzinárodných volebných štandardov a ľudských práv, schválila EÚ v apríli minulého roku v reakcii na priebeh predvolebnej kampane a marcových prezidentských volieb v Bielorusku. Tie medzinárodní pozorovatelia označili za zmanipulované.
Okrem zákazu vydávania víz EÚ tiež zmrazila zahraničné bankové účty uvedených osôb.
EÚ dnes takisto rozhodla o odklade prehodnotenia sankcií voči Uzbekistanu na máj. Brusel prijal reštriktívne opatrenia voči režimu prezidenta Islama Karimova v novembri 2005 po tom, ako uzbecká vláda odmietla povoliť nezávislé medzinárodné vyšetrovanie májových nepokojov v meste Andižan, pri ktorých podľa organizácií pre ľudské práva zahynulo vyše 700 ľudí.
Sankcie voči Uzbekistanu zahŕňajú zbrojné embargo a zákaz udeľovania víz pre vstup na územie EÚ pre uzbeckých vládnych predstaviteľov.
Zbrojné embargo sa uplynulý november predĺžilo o ďalší rok a zákaz cestovania o šesť mesiacov, avšak s tým, že EÚ bude situáciu každé tri mesiace prehodnocovať. V pondelok odklad oficiálne potvrdia ministri zahraničných vecí na zasadnutí v Bruseli.
Nepokoje v Andižane vypukli v máji po tom, ako militanti obsadili miestnu väznicu a oslobodili 23 podnikateľov súdených za islamský extrémizmus. Útočníci potom obsadili budovu miestnej administratívy a zajali približne 70 rukojemníkov, kým na priľahlom námestí sa zišli tisíce demonštrantov.
Brutálne potlačenie nepokojov uzbeckými bezpečnostnými silami z 13. mája a neochota povoliť medzinárodné vyšetrovanie zo strany Karimova výrazne poškodili vzťahy tejto bývalej sovietskej republiky so Západom.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem