Praha 1. marca (TASR) Českí kriminalisti z protiextrémistického oddelenia - súčasti Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) - vyšetrujú predsedu Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěcha Filipa kvôli jeho prejavu na sobotňajšom zasadaní ústredného výboru strany.
Filip, ktorý je aj podpredsedom Poslaneckej snemovne, v prejave v predvečer 59. výročia komunistického prevratu v bývalom Československu hovoril o možnosti, že by česká komunistická strana vyvolala "revolučné procesy" a postavila sa do ich čela.
Vyšetrovanie podozrenia zo spáchania trestného činu na základe oznámenia nemenovanej osoby dnes potvrdila hovorkyňa ÚOOZ Blanka Kosinová. Podľa jej slov kriminalisti zatiaľ iba analyzujú Filipov prejav.
Niektorí analytici však možnosť trestného stíhania prakticky vylučujú. Argumentujú tým, že Filip, ako skúsený právnik, v prejave iba kládol otázky, za čo ho nemožno postihnúť.
"Je KSČM pripravená ideovo, teoreticky, ale najmä politicky a vecne vyvolať a postaviť sa do čela eventuálnych revolučných procesov? Áno, či nie?" zneli rétorické otázky šéfa českých komunistov.
Postava Vojtěcha Filipa je veľmi nejednoznačná a u časti českých politikov vyvoláva jeho osoba odmietavé reakcie. Tie zosilneli po tom, ako vlani v lete vyšlo najavo, že Filip bol v rokoch 1986-89 spolupracovníkom komunistickej ŠtB. Olej do ohňa priliala kritikom aj Filipova úspešná kandidatúra na post podpredsedu dolnej komory parlamentu.
Informácie o Filipovej minulosti zverejnil v júni 2006 český senátor Martin Mejstřík. Z archívnych materiálov vyplynulo niekoľko nechutných detailov. Napríklad, že vtedajší podnikový právnik Filip dostal posledný honorár od komunistickej tajnej polície 1. decembra 1989.
Filipova zložka bola na príkaz dôstojníka ŠtB Františka Hanzalíka skartovaná 5. decembra 1989. Exdôstojník ŠtB sa neskôr stal Filipovým spolupracovníkom v advokátskej kancelárii.
V Senáte pôsobí skupina senátorov, ktorá zhromažďuje podklady, aby navrhla úradný zákaz KSČM ako nedemokratickej a totalitnej strany. Senátorov podporil aj nedávny krok ministerstva vnútra, ktoré rozpustilo občianske združenie mladých komunistov.
Oficiálnym dôvodom sa pre vlaňajšie rozhodnutie Ministerstva vnútra ČR stal nesúlad stanov Komunistického zväzu mládeže (KSM) s českou ústavou a listinou základných práv a slobôd.
KSM bolo blízke strane českých komunistov nielen ideovo, ale aj rovnakou adresou sídla. Viacerí jeho členovia, vrátane vedenia, sú členmi KSČM. Napriek opakovanej výzve ministerstva, združenie nezmenilo svoje stanovy, v ktorých malo aj pasáž o zrušení súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov. KSM vzniklo ako občianske združenie už v roku 1990.
Mladí komunisti sa proti postupu ministerstva vnútra odvolali, preto konečné slovo bude mať až súd.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem