Londýn 1. marca (TASR) - Sovietske špionážne mapy Británie z čias studenej vojny budú slúžiť moderným britským developerom. Obsahujú totiž obrovské množstvo podrobných a stále aktuálnych údajov o britskej krajine.
Britská spoločnosť Landmark Information Group, ktorá sa zaoberá tvorbou digitálnych máp, odkúpila staré sovietske kartografické zobrazenia Británie za nezverejnenú cenu od jednej americkej firmy. Dozaista nemalá investícia by mala byť využitá pri tvorbe produktov, ktoré Landmark ponúkne developerským spoločnostiam.
Mapy, vytvorené sovietskymi expertmi, obsahujú nielen fascinujúce historické údaje, ale zaznamenávajú aj výšku mostov, šírku ciest, množstvo detailných informácií o rôznych budovách a upozorňujú na lokality ohrozené environmentálnym znečistením alebo poklesom pôdy.
Zachytávajú tiež britské továrne spolu s ich výrobným sortimentom a podrobne analyzujú nielen veľké, ale aj menšie britské mestá.
"Je jasné, že účelom týchto máp bolo pomôcť sovietskym tankom pri potenciálnom útoku na britské mestá," domnieva sa Richard Pawlyn, jeden z manažérov Landmarku.
Podľa odborníkov sovietske špionážne mapy poskytovali vo svojej dobe bezpochyby najaktuálnejšie dostupné kartografické zobrazenia. Sú pravdepodobne výsledkom samostatného vzdušného prieskumu a pozemných sondáží.
Mapy Británie boli len malou časťou rozsiahleho globálneho projektu Sovietov. Pôvodne utajené dokumenty sa dostali na Západ po páde komunizmu.