HAMBURG 1. marca (SITA/AFP) - Nemeckí zamestnanci európskeho výrobcu Airbus sa cítia byť oklamaní plánovaným rušením pracovných miest v rámci pripravovanej drastickej reštrukturalizácie. Už druhý deň zastavili prácu v závodoch spoločnosti v severonemeckých mestách Varel a Nordenham. Okolo 1200 pracovníkov v meste Laupheim na juhu krajiny sa vo štvrtok zišlo na protestnom zhromaždení proti plánovanému rozpredaju ich továrne.
"Máme veľkú výhodu. Potrebujú súčiastky, ktoré vyrábame, ale my nepotrebujeme manažment," uviedol v meste Varel šéf pracovnej rady Jürgen Bruns. EADS, materská spoločnosť Airbusu, vyvolala protesty stredajším oznámením záchrannej schémy Power8, v rámci ktorej má zrušiť 10 tisíc pracovných miest v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii a Španielsku a upraviť sieť tovární.
Vedenie severonemeckého štátu Dolné Sasko sa postavilo za svojich zamestnancov. Ako vo štvrtok povedal premiér spolkovej krajiny Christian Wulff, plán Airbusu zrušiť továrne odmieta a chce bojovať proti znižovaniu pracovných miest. V ďalšom severonemeckom regióne, kde sa nachádza šesť zo siedmich výrobní Airbusu, starosta mestského štátu Brémy Jens Böhrsen vyjadril nádej, že miestna fabrika nebude prepúšťať. "Tvrdo sme bojovali v posledných týždňoch, aby sme zachránili dvetisíc ohrozených pracovných miest," uviedol.
Airbus plánuje v nasledujúcich štyroch rokoch zrušiť 4300 miest vo Francúzsku, 3700 v Nemecku, 1600 vo Veľkej Británii a 400 v Španielsku, pričom v Nemecku sa pôvodne počítalo s rušením až 8 tisíc miest. V nemeckých výrobniach spoločnosti pracuje v súčasnosti okolo 21 tisíc ľudí. Vplyvná odborárska organizácia IG Metall prisľúbila boj proti rozpredaniu tovární Airbusu a na ochranu pracovných miest a chce navrhnúť plán zvýšenia produktivity a flexibilnejšie pracovné zmluvy.
Airbus: Reštrukturalizácia je v súlade s európskymi normami
Plánovaná reštrukturalizácia európskeho leteckého výrobcu Airbus spĺňa európske normy. Uviedla to vo štvrtok hovorkyňa Európskej komisie Katharina von Schnurbeinová. Spoločnosť v stredu oznámila silný pokles výroby najväčšieho dopravného lietadla na svete A 380, s čím súvisí zrušenie 10 tisíc pracovných miest a redukovanie tovární, čo vyvolalo protesty odborov.
Zástupcovia 27 členských štátov únie sa vo štvrtok zišli v Bruseli, aby prediskutovali nový európsky fond, ktorý má pomôcť zmierniť otrasy spôsobené globalizáciou. Jeho ročný rozpočet je 500 miliónov eur a v platnosti je od začiatku roka. Hovorkyňa neuviedla, či fond môže byť využitý aj na pomoc zamestnancom Airbusu, ako však dodala, je na členských štátoch, aby o dotáciu požiadali. Predpokladá sa, že z fondu bude možné financovať 50 percent celkových nákladov na pomoc pracovníkom vrátiť sa späť do zamestnania.