PRAHA 1. marca (SITA/AP) - V českej jadrovej elektrárni Temelín uniklo približne 2000 litrov rádioaktívnej vody, neznečistila však životné prostredie, informoval vo štvrtok oficiálny zdroj. K úniku došlo v prvom bloku, ktorý je v súčasnosti mimo prevádzky pre výmenu paliva, uviedol hovorca elektrárne Milan Nebesář.
"Voda odtiekla do špeciálnej nádrže cez špeciálny kanalizačný systém a žiadna časť neunikla do prostredia," povedal Nebesář. Únik podľa neho spôsobil otvorený ventil. Druhý blok elektrárne bol v prevádzke na plný výkon. Nebesář dodal, že vedenie elektrárne o incidente informovalo české a rakúske úrady.
O udalosti informovalo vedenie JETE až dnes, ale k úniku došlo ešte v noci z pondelka na utorok. To dodáva tejto drobnej technickej nehode na pikantnosti, pretože v utorok bol v Prahe na prvej oficiálnej návšteve nový rakúsky premiér Alfred Gusenbauer a so svojim partnerom Mirkom Topolánkom rokoval aj o problematike JETE.
Rakúski aktivisti v stredu na jednu hodinu zablokovali tri priechody na česko-rakúskej hranici, čím vyjadrili nesúhlas s prevádzkou jadrovej elektrárne Temelín, ktorá je podľa nich nebezpečná.
Úrad pre jadrovú bezpečnosť: Únik vody je bezvýznamný, ľudí by nemal zaujímať
Český Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) v súvislosti s únikom 2000 litrov mierne rádioaktívnej vody v jadrovej elektrárni Temelín (JETE), ku ktorému došlo ešte v noci na utorok, nie je vôbec znepokojený.
Podľa riaditeľky úradu Dany Drábovej nedošlo k ohrozeniu životného prostredia a verejnosť by to vôbec nemalo zaujímať. Podobné udalosti sa stávajú aj v iných jadrových elektrárňach vo svete bez toho, aby sa o nich verejnosť dozvedela, mieni riaditeľka SÚJB. Mierne rádioaktívna voda unikla pri napúšťaní jedného z pomocných systémov primárneho okruhu prvého bloku JETE, ktorý je teraz odstavený. Voda skončila v zbernej nádrži a nedostala sa mimo kontrolované pásmo.
Z hľadiska toho, že vôbec - ani zďaleka - nejde o ohrozenie životného prostredia, ide o udalosť, ktorá by nemala vyvolávať obavy a zaujímať verejnosť, konštatovala šéfka SUJB s tým, že ide o bezvýznamnú vec.
Keby som to mala vyjadriť lapidárne: je to hanba, ale vôbec žiadne ohrozenie, vysvetlila. Voda totiž unikla vinou nedbanlivosti z otvoreného kohútika.
V súvislosti s kritikou JETE, ktorá sa dlhodobo ozýva z Rakúska, ako aj dnešnými výhradami rakúskeho ministerstva životného prostredia, že Česko o udalosti informovalo oneskorene, Dana Drábová vyhlásila, že kolaudácia JETE prebehla riadnym spôsobom a časové požiadavky na hlásenie (udalosti) boli dodržané.
K úniku vody došlo v noci z pondelka na utorok, ale JETE o úniku informovala až dnes. To niektoré české médiá inšpirovalo k špekuláciám, či elektráreň neinformovala o nehode oneskorene kvôli návšteve rakúskeho premiéra. Nový šéf rakúskej vlády Alfred Gusenbauer pricestoval do Prahy v utorok ráno. Rokoval s premiérom Mirkom Topolánkom a stretol sa aj s českým prezidentom Václavom Klausom.
Aktualizované 14:30
Autor: emb