Bukurešť 6. apríla(TASR) Bukureštské úrady začnú cez víkend v uliciach rumunského hlavného mesta vylepovať plagáty varujúce pred obchodníkmi, ktorí pred Veľkou nocou predávajú mäso čerstvo zabitých túlavých psov ako jahňacinu.
V minulých rokoch sa objavili správy, že niektorí podnikavci zabíjajú túlavých psov i mačky a ich mäso potom vydávajú za jahňacinu.
Na plagátoch sú aj inštrukcie, ako rozoznať falošnú jahňacinu. V prvom rade je rozdiel v tom, že psi majú labky, zatiaľ čo jahňatá sú párnokopytníky. Navyše, jahňacina je "pevná a hladká", kým psie mäso je "krehké a akoby špinavé", upozorňuje rumunský Úrad na ochranu spotrebiteľov. Medzi ďalšími radami úradu je i návod, ako rozoznať psiu pečienku od jahňacej tá prvá má šesť lalokov, zatiaľ čo pravá jahňacia má len štyri.
Aj správy v rumunských médiách varujú konzumentov, aby nakupovali tradičnú veľkonočnú jahňacinu na pečenie len u mäsiarov alebo na trhoch s mäsom.
I keď sa ulicami Bukurešti túlava asi štvrť milióna psov, toho roku úrady zatiaľ nezaregistrovali žiaden predaj psieho mäsa.