SME

Severokórejský vyslanec cestuje do USA, Soul vyslal delegáciu do Pchjongjangu

Soul 27. februára (TASR) - Hlavný severokórejský vyjednávač pre otázku jadrového programu sa dnes vydal na neobvyklú cestu do USA. Južná Kórea medzitým ...

Soul 27. februára (TASR) - Hlavný severokórejský vyjednávač pre otázku jadrového programu sa dnes vydal na neobvyklú cestu do USA. Južná Kórea medzitým poslala do Pchjongjangu delegáciu s cieľom presvedčiť izolovaný komunistický režim, aby čo najskôr zrušil svoj nukleárny zbrojný program.

Severná Kórea tento mesiac na šesťstranných rozhovoroch súhlasila s tým, že výmenou za energetickú pomoc zastaví prevádzku hlavného jadrového reaktora, z ktorého získava plutónium pre zbrane. Oznámila tiež, že ukončí sedemmesačný bojkot rozhovorov so Soulom, ktorý jej zastavil potravinovú pomoc po vlaňajších raketových skúškach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Severokórejský vyslanec Kim Kje-kwan dorazil dnes do Pekingu na ceste na rozhovory s americkými predstaviteľmi, oznámila čínska vláda. Podľa ministerstva zahraničných vecí USA by sa mohol v San Franciscu stretnúť so zástupcami mimovládnych skupín a následne v New Yorku s americkým partnerom. Takéto rozhovory predpokladá dohoda z 13. februára.

Juhokórejská delegácia pod vedením ministra pre zjednotenie Li Če-džunga medzitým začala v Pchjongjangu štvordňové rozhovory o bilaterálnych vzťahoch. Soul chce rokovať o stretnutiach rozdelených rodín a potravinovej pomoci. "Najdôležitejšie je prediskutovať, ako spolupracovať na rýchlej realizácii nukleárnej dohody z 13. februára," povedal Li.

Juhokórejský prezident Ro Mu-hjon medzitým uviedol, že Severná Kórea potrebuje opakované uistenia, že nebude ohrozená vojenskou silou v prípade, ak sa vzdá atómových zbraní. Prístup USA ku KĽDR podľa neho "nebol konzistentný ako juhokórejský", pričom Pchjongjang má dôvody vnímať ponuky Spojených štátov s opatrnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Ro dodal, že pokým sa podstatne nezlepšia vzťahy medzi Washingtonom a Pchjongjangom, bolo by zbytočné organizovať nový summit lídrov oboch Kóreí. Severná a Južná Kórea sa technicky stále nachádzajú vo vojnovom stave, keďže trojročná vojna na polostrove sa v roku 1953 skončila len prímerím.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 275
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 906
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 625
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 586
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 177
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 066
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 430
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme.

Dosiahlo magnitúdu 6,3.


TASR
Čínsky prezident Si Ťin-pching so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Každé partnerstvo má hranice.


ČTK 2

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA 1
Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


48

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu