Washington 26. februára (TASR) - Hillary Clintonová je podľa prvých prieskumov jasnou favoritkou spomedzi demokratických kandidátov na nomináciu v prezidentských voľbách 2008 v USA.
Clintovovej popularita však podľa tlačovej agentúry Associated Press nemusí znamenať, že zvíťazí aj v straníckych primárkach, ktoré definitívne rozhodnú o kandidátovi na cestu do Bieleho domu.
Politickí analytici pritom upozorňujú na viaceré prípady, keď záujemcovia o prezidentský úrad z radov demokratov, ktorí viedli v prvých prieskumoch, nakoniec nezískali očakávanú oficiálnu nomináciu materskej strany.
Ako príklad agentúra uvádza Edmunda Muskieho (1972), Georgea Wallacea (1976), Teda Kennedyho (1980), Garyho Harta (1988), Maria Cuomu (1992), či Joa Liebermana (2004). Títo všetci boli favoritmi počiatočných prieskumov, napokon však neuspeli v primárnych straníckych voľbách.
Naproti tomu Republikánska strana sa za posledné tri desaťročia prevažne rozhodla pre lídra prvých rebríčkov popularity, publikovaných po zverejnení všetkých kandidatúr z radov republikánov.
Stalo sa tak až v siedmich z posledných desiatich prezidentských volieb. V zostávajúcich troch voľbách sa o znovuzvolenie uchádzali úradujúci republikánski prezidenti.
S ohľadom na tieto skutočnosti má teoreticky - v porovnaní s Clintonovou - väčší dôvod na spokojnosť súčasný favorit z radov republikánov, bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani. Mnohí sa však obávajú, že primárky nakoniec vyhrať nemusí kvôli výhradám niektorých konzervatívcov.
Prvé prieskumy ohľadne popularity jednotlivých kandidátov však podľa analytikov v skutočnosti veľa neznamenajú a majú skôr orientačný význam a symbolickú dôležitosť v očiach americkej verejnosti. Omnoho smerodajnejšie prieskumy sa očakávajú až asi o pol roka.