Uviedol to dnes bývalý veľvyslanec Spojených štátov v OSN Richard Holbrooke.
"Angažovanie sa v rozsiahlej diplomatickej ofenzíve a začatie s presunom amerických síl v Iraku, to je najlepšia cesta na zaistenie amerických záujmov v regióne a schopnosť bojovať proti vážnym hrozbám predstavovaným teroristickými sieťami," povedal Holbrooke.
Britský premiér v stredu oznámil, že jeho vláda stiahne v nadchádzajúcich mesiacoch z Iraku 1600 svojich vojakov. Briti však podľa neho budú pôsobiť na irackom území aj v roku 2008, ak o to požiada tamojšia vláda.
V nepokojmi zmietanej krajine zostane zo súčasných 7100 britských vojakov zhruba 5500. Pred dvoma rokmi mala Británia v Iraku viac ako 9000 a v čase vojny 40.000 vojakov.
"Tak ako naši spojenci, aj Bushov Biely dom musí priznať niektoré jednoznačné, aj keď nepríjemné, fakty... jednoducho povedané, v Iraku nemáme a ani sme nikdy nemali dostatok vojakov na splnenie misie stanovenej prezidentom Bushom," povedal Holbrooke.
Bushova administratíva však tvrdí, že odsun časti britských vojakov je dôkazom úspechu Američanmi vedenej medzinárodnej misie.
Podľa Holbrooka získajú USA po stiahnutí vojakov väčšiu flexibilitu v boji proti terorizmu a prinútia zároveň irackú vládu prevziať zodpovednosť za dianie v jej krajine. Vyzval na zintenzívnenie diplomatického úsilia a rokovania s krajinami, pre ktoré je dôležitý vývoj situácie v Iraku, ako sú napríklad Irán a Sýria.