WASHINGTON 22. februára (SITA/AFP/AP) - Pri razii v továrni na výrobu výbušnín pri meste Fallúdža americké jednotky objavili bomby naplnené chlórom. Podľa hovorcu armády USA Williama Caldwella v továrni práve zostavovali tri "automobilové bomby" vrátane nákladného auta. Vojaci našli aj 65 kanistrov s propánom a ďalšie chemikálie, ktoré podľa všetkého povstalci plánovali primiešať do výbušnín. Podľa podplukovníka Raymonda Odierna to znamená, že irackí povstalci zaradili do svojho arzenálu aj jedovaté plyny a iné chemické látky. "Snažia sa nájsť také spôsoby, aby mohli pokračovať v zvyšovaní nestability a chaosu," povedal vo štvrtok Odierno.
Ozbrojenci v minulých dňoch dvakrát zaútočili s použitím chlóru. V stredu odpálili v Bagdade malý nákladiak vezúci fľaše chlóru. Pri útoku zahynulo päť ľudí a ďalších 55 museli hospitalizovať s dýchacími problémami a podráždenými očami. V utorok umiestnili nálož na cisternové vozidlo vezúce chlór v meste Tádží. O život prišlo šesť osôb a 150 malo zdravotné problémy po styku s chlórom, pričom 60 z nich je stále v nemocnici. Chlór skoro okamžite pôsobí na pľúca a zrak, pričom v malých koncentráciách vyvoláva dýchacie problémy. Vo väčších dávkach sa však rozpúšťa v pľúcach, kde vytvára kyselinu chlorovodíkovú, ktorá rozkladá pľúcne tkanivo.
Napriek znepokojeniu z novej taktiky povstalcov viacerí experti zmierňujú obavy tvrdením, že ozbrojenci novú taktiku dobre neovládajú, a spôsobujú skôr strach než masové obete na životoch. Riaditeľ biologického a chemického obranného programu na Texaskej univerzite Steve Kornguth tvrdí, že výbušniny použité v Iraku nie sú "chlórové bomby". "Do nákladných áut naložených výbušninami dávajú kanistre s chlórom, ktoré výbuch poškodí a uvoľní sa plyn," hovorí s tým, že vysoká teplota spôsobí oxidáciu plynu, čím ho urobí menej škodlivým.