Balkenende pózoval spolu so svojou vládou fotografom pred kráľovským palácom po tom, čo formálne prijal kráľovninu výzvu na vedenie novej koaličnej vlády po 92 dňoch koaličných rokovaní. Súčasťou koalície je okrem Balkenendeho kresťanských demokratov (CDA) aj Strana práce (PvdA) a Kresťanská únia (CU). Staronový premiér novinárom po ceremónii povedal, že dal dokopy "tím, ktorý je silne motivovaný, aby dokončil svoju úlohu" a zároveň prisľúbil, že bude okamžite rokovať so "sociálnymi partnermi" vlády.
Líder Strany práce Wouter Bos sa stal vicepremiérom a ministrom financií, šéf Kresťanskej únie Andre Rouvoet zasadol na post podpredsedu vlády so zameraním na mládež a rodinnú politiku. Ministrom zahraničia sa stal Balkenedeho stranícky kolega Maxime Verhagen, ktorý je známy svojím nesúhlasným postojom k vstupu Turecka do Európskej únie, či tvrdým postojom k terorizmu.
Imigračná politika sa v Holandsku stala kľúčovou témou v súvislosti s kritikou moslimského sveta po zverejnení karikatúr proroka Mohameda. Nevôľu moslimov vyvolal aj minuloročný návrh vládneho zákona, na základe ktorého by v krajine nesmeli moslimské ženy nosiť tradičný moslimský odev - burku. Predstavitelia PvdA s návrhom nesúhlasili, ale minister Verhagen povedal, že jednotlivci musia byť pripravení akceptovať obmedzenie svojich slobôd v záujme ochrany spoločnosti pred takými hrozbami, akou je napríklad terorizmus.