Rím 22. februára (TASR) - Proti rozšíreniu súčasnej vládnej koalície v Taliansku sa dnes vyslovili obe radikálne ľavicové zoskupenia - komunisti, ako aj im blízki kolegovia zo strany Rifondazione.
"Sme za potvrdenie Romana Prodiho a jeho stredoľavej vlády v úrade. Rozhodne odmietame akékoľvek rozširovanie koaličnej väčšiny," vyhlásil v zastúpení talianskych komunistov ich líder Oliviero Diliberto.
Šéf kresťanskodemokratického koaličného zoskupenia UDEUR, minister spravodlivosti Clemente Mastella ubezpečil premiéra o lokalite ním riadenej strany. "Ak však predsa len dôjde ku kolapsu koalície, nebudeme sa viac voči nemu cítiť zaviazaní a postavíme sa za vypísanie predčasných volieb," pripustil.
Práve Mastella narobil v uplynulých týždňoch predsedovi talianskej vlády vrásky na čele, a to striktne odmietavým postojom k zákonu o legalizácii homo- a heterosexuálnych partnerstiev i naliehaním, aby túto normu vyškrtli z vládneho programu.
Prodiho predchodca na poste premiéra Silvio Berlusconi považuje rozšírenie talianskej koalície za možné. "Nemyslím si, že v tomto parlamente sedia senátori, ktorí chcú nastúpiť na palubu potápajúcej sa lode," vyhlásil líder stredopravej opozície. Taliansky expremiér súčasne nevylúčil ani akúsi prechodnú vládu nezávislých expertov.
Špičkový predstaviteľ kresťanskodemokratického opozičného subjektu UDC Pier Ferdinando Casini vylúčil, že by sa toto zoskupenie mohlo obrátiť chrbtom k Silviovi Berlusconimu preto, aby sa pripojilo k Prodiho koalícii, ako sa o tom verejne špekuluje v talianskom hlavnom meste. Zároveň upozornil, že jeho stranu nemožno spájať s predstaviteľmi talianskej ultraľavice.
Romano Prodi odstúpil v stredu po deviatich mesiacoch vládnutia. Jeho v poradí už 61. povojnová vláda utrpela v Senáte porážku pri hlasovaní o ďalšom smerovaní talianskej zahraničnej politiky. Išlo najmä o ďalšiu prítomnosť približne 2000 talianskych vojakov v Afganistane.
Taliansky prezident Giorgio Napolitano, ktorý dnes začal dvojdňové konzultácie s lídrami parlamentných strán, by tieto rozhovory chcel ukončiť v piatok večer.
Cieľom hlavy štátu je nájsť riešenie "komplexnej" krízy, ktorá nastala po stredajšej rezignácii talianskeho premiéra.
Nájsť východisko zo súčasnej situácie však nebude jednoduché. Na jednej strane všetkých deväť strán doterajšej stredoľavej vlády signalizovalo podporu Prodiho i ako šéfa nového kabinetu. Ten však tvrdí, že sa vlády ujme opäť iba so "železnou" parlamentnou väčšinou.
Na druhej strane pohrozil Silvio Berlusconi masovými protestmi pre prípad, že by Romano Prodi dostal poverenie na zostavenie novej vlády. "Druhú Prodiho vládu nemôžeme dopustiť. Koalícia je na konci, je politicky mŕtva. Dôverujeme Napolitanovi. Ak však postaví na nohy druhú Prodiho vládu, dostaneme do ulíc štyri milióny ľudí," pohrozili predstavitelia pravicovej Národnej aliancie.