Bagdad 22. februára (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že nenesie žiadnu zodpovednosť za prebiehajúce násilie v Iraku. Odmietol tak obvinenia bývalého britského veľvyslanca v Bagdade Sira Jeremyho Greenstocka, podľa ktorého sa predseda vlády bezprostredne po invázii mal sústrediť na stabilizáciu krajiny, čo sa mu však nepodarilo.
Greenstock, ktorý v Iraku zastupoval Britániu do roku 2004, povedal v televíznom interview pre BBC, že Blair chcel, aby bola do niekoľkých mesiacov od invázie vytvorená nová iracká polícia, a "trhal si vlasy" nad pomalým napredovaním.
Greenstock Blairovi vyčíta, že sa nedostatočne sústredil na spôsob tlmočenia svojich predstáv a konečného výsledku, ktorý chcel v Iraku dosiahnuť. Podľa Greenstocka, povedané športovou terminológiou, tým "stratil loptu z očí".
"Žiadny americký generál nedostal na zodpovednosť zaistiť prvú úlohu akejkoľvek vlády (a tou vládou sme boli my) - a síce zabezpečiť právo a poriadok v uliciach," pripomenul Greenstock. "Od začiatku tam vzniklo vákuum, ktoré veľmi rýchlo vyplnili plieniči, sabotéri, zločinci a povstalci."
Blair dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC odmietol náznaky, že Američanmi vedená koalícia medzinárodných vojsk v Iraku bola nepripravená na udalosti po invázii, najmä na sektárske násilie.
"Keď sme zvrhli Saddáma (Husajna) a jeho políciu a armádu, ktorá bola súčasťou represívneho establišmentu, samozrejme, že sme ho museli znovu vybudovať," upozornil britský premiér.
"S Jeremym však nesúhlasím v tom, že nikto neuvažoval o jej prebudovaní. Samozrejme, že sme na to mysleli," povedal na svoju obhajobu Blair a z násilností v Iraku obvinil irackých povstalcov a militantné skupiny.
"Súhlasím, že je to veľmi ťažké, no nemôžem sám prevziať zodpovednosť za ľudí, ktorí odpaľujú bomby na trhoviskách. Nemyslím si, že by som sa mal vôbec ospravedlňovať za to, čo sa deje v Iraku. Snažíme sa podporovať demokratov proti teroristom," uzavrel Blair.
Iracké úrady: Pri bojoch v Ramádí zahynuli ženy aj deti
Najmenej 12 obetí na životoch si vyžiadali tvrdé boje, ktoré vypukli medzi americkými jednotkami a povstalcami v nepokojnom sunnitskom meste Ramádí na západe Iraku, oznámili dnes americkí predstavitelia. Podľa irackých úradov sú medzi mŕtvymi ženy aj deti.
Boje vypukli v stredu večer, keď povstalci na východe mesta zaútočili na amerických vojakov streľbou z malých zbraní a raketometov, uviedol hovorca námornej pechoty USA Shawn Mercer.
Boje skončili po šiestich hodinách, keď "presne navádzaná munícia" zničila množstvo budov, ktoré využívali povstalci, dodal hovorca. Podľa jeho slov bolo pri bojoch zabitých 12 povstalcov a traja zranení. K žiadnym civilným obetiam nedošlo.
Naopak irackí predstavitelia uviedli, že boje zničili tri domy a zahynulo pri nich 26 ľudí, z toho štyri ženy a deti. Na fotografii agentúry Associated Press vidno telá dvoch malých chlapcov zabalené do deky. Podľa lekára v nemocnici v Ramádí susedia vytiahli dnes ráno z trosiek zničených domov 26 tiel.
Ramádí je provinčnou metropolou nepokojnej provincie Anbár a bolo dejiskom jedných z najkrvavejších pouličných bojov celej irackej vojny.