Viedeň 21. februára (TASR) - Hlava srbskej pravoslávnej cirkvi v Kosove, biskup Artemije vyslovil obavy z "teroristického nebezpečenstva" islamistických extrémistov a z etnických čistiek zo strany albánskej väčšiny v prípade, že región získa nezávislosť.
Artemije - člen 25-člennej srbskej delegácie na rozhovoroch o návrhu budúceho štatútu Kosova, ktoré sa začínajú dnes vo Viedni - v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Die Presse opakovane odmietol nezávislosť provincie. "Tým by sa vytvorila pôda pre militantný džihád a pre islamský terorizmus v srdci Európy," povedal.
Wahábiti - stúpenci konzervatívnej vetvy sunnitského islamu - sú zastúpení po celom Kosove, varoval. "Za posledných pár rokov vybudovali 400 nových mešít. Sú to extrémisti. Ich ideológia je rovnaká, ako ideológia al-Káidy," dodal.
V priebehu siedmich rokov od skončenia kosovského konfliktu dochádzalo neustále k útokom proti kosovským Srbom, v marci 2004 k dvojdňovému pogromu, 19 ľudí zahynulo, zničených bolo množstvo srbských kostolov, uviedol. "Všetko pred zrakmi medzinárodnej mierovej jednotky. Čo sa potom stane v prípade nezávislosti? Potom by Albánci mali príležitosť na etnické vyčistenie Kosova," povedal.
V prípade Kosova nejde len o územie, ale o "národnú identitu" a "duchovnú podstatu" Srbov. "Bez Kosova nemôžeme existovať," vyhlásil. Ako povedal, v Kosove sa nachádza 1300 kláštorov, z toho len 37 je v ochrannej zóne "a Albánci okolo nich budujú hotely a fabriky".
Alternatívu voči nezávislosti vidí Artemije v "rokovaniach, aby obe strany dospeli k riešeniu, ktoré je prijateľné pre všetkých". Vnútené riešenie označil len za "zdroj nestability a budúcich konfliktov".
Riešenie otázky kosovského štatútu by mohlo vyzerať "rovnako, ako v každej inej demokracii tohto sveta, ktorá má na svojom území menšiny," povedal Artemije. "Uznanie práv týchto menšín a osobitná ochrana. Mohli by mať všetky práva, okrem toho, že sa odtrhnú od Srbska a stanú sa nezávislým štátom. Ale pre druhú stranu je nezávislosť minimálnou požiadavkou," uviedol.
Americkú zahraničnú politiku v otázke Kosova označil Artemije za "zaujímavú". Ako povedal, "na jednej strane chcú šíriť demokraciu do celého sveta, ale pre Kosovo nemá byť žiadne demokratické riešenie".
Biskup, ktorý nedávno navštívil USA, uviedol, že hovoril s mnohými kongresmanmi, ktorí chápu srbské výhrady a sú presvedčení, že nezávislosť Kosova nie je jediné riešenie. "Ale oni nedokážu zmeniť politiku ministerstva zahraničných vecí," povedal.
5 ari ed