MOSKVA 20. februára (SITA/AP) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok opäť vyjadril obavy z amerického plánu na rozmiestnenie raketových základní vo východnej Európe a vyhlásil, že Rusko bude reagovať, nezačne však nové preteky v zbrojení. Premiéri Českej republiky a Poľska v pondelok uviedli, že návrh USA na vybudovanie radarovej a raketovej základne pravdepodobne prijmú.
"Rusko bude reagovať na vznikajúce hrozby voči jeho národnej bezpečnosti starostlivo, zváženým, primeraným spôsobom a nedovolí nikomu zatiahnuť ho do novej konfrontácie, nových zbrojných pretekov," uviedol Lavrov v utorňajšom prejave na moskovskej univerzite. Prezident Vladimir Putin predtým vyhlásil, že neverí tvrdeniam Washingtonu o zameraní amerického plánu na ochranu pred iránskymi strelami, a pohrozil zavedením protiopatrení. Ako v pondelok varoval generál ruských raketových síl Nikolaj Solovcov, v prípade vybudovania amerických základní sa Česká republika a Poľsko môžu stať terčom pre ruské strely. Zároveň nevylúčil, že do piatich alebo šiestich rokov Rusko vyvinie vylepšené verzie striel, ktoré sú predmetom sovietsko-americkej Zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF) z roku 1987 o likvidácii týchto zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin označil na nedávnej konferencii o bezpečnostnej politike v Mníchove zmluvu INF za zastaranú a upozornil, že mnohé štáty medzitým vyvinuli podobné zbrane. Možným odstúpením od zmluvy hrozil aj náčelník Generálneho štábu ruskej armády Jurij Balujevskij. Začiatkom februára Putin vyvolal rozruch na mníchovskej konferencii o bezpečnostnej politike, kde obvinil Spojené štáty z "prekračovania svojich hraníc vo všetkých sférach" a vytvárania nebezpečného "jednopolárneho" sveta, ktorý priniesol vojnu, ničenie a neistotu.
Lavrov v utorok vyjadril znepokojenie aj v súvislosti s rozmiestnením síl Severoatlantickej aliancie pri hraniciach Ruska a odmietaním NATO ratifikovať upravenú verziu Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) z roku 1990. Dokument upravuje rozmiestnenie tankov, lietadiel a iných ťažkých nejadrových zbraní na európskom kontinente. Minister predtým varoval, že postoj aliancie robí zmluvu "bezvýznamnou".