KÁHIRA 20. februára (SITA/AP) - Irackí susedia sa vyhýbajú sľubu vyslať do Bagdadu svojich predstaviteľov na rokovania o podpore úsilia irackej vlády pri stabilizácii krajiny, uviedli v utorok arabskí a tureckí diplomati. Váhanie vychádza zo zlej bezpečnostnej situácie v Bagdade ako aj z politickej opatrnosti sunnitských vlád, ktoré sa obávajú, že ich účasť na rokovaniach sa bude vnímať ako podpora vlády vedenej
Začiatkom mesiaca iracký minister zahraničných vecí Húšjár Zíbárí vyhlásil, že vláda v Bagdade chce usporiadať stretnutie s predstaviteľmi okolitých krajín, aby tak napomohla zmeniť ich postoj k Iraku a získať ich podporu pre svoje úsilie pri obnovovaní práva a poriadku. Zíbárí od stretnutia očakáva významný zvrat vo vnímaní situácie v Iraku okolitými krajinami.
Podľa Zíbarího sa predstavitelia susedných krajín, ktorí sa pravidelne stretávajú od roku 2003, v decembri dohodli, že ich ďalšie stretnutie sa uskutoční v Bagdade. V pondelok však Zíbárí telefonoval viacerým ministrom zahraničia, aby ich presvedčil prísť v polovici marca na stretnutie do Bagdadu. Okrem šiestich susedov sa na stretnutí mali zúčastniť predstavitelia Egypta a Bahrajnu ako aj Ligy arabských štátov a Organizácie islamskej konferencie.
Hešam Júsif z LAŠ uviedol, že niekoľko arabských diplomatov požiadalo o odklad plánovanej konferencie. Generálny tajomník LAŠ podmienil svoju účasť konsenzom všetkých účastníkov. Egypt účasť na stretnutí zamietol z bezpečnostných dôvodov a minister zahraničia Ahmed Abulghajt v utorok navrhol, aby sa stretnutie konalo v Káhire. Turecká strana sa k rokovaniam v Bagdade zatiaľ nevyjadrila, ale na Abulghajtov návrh stretnúť sa v Egypte reagovala pozitívne.