Moskva 20. februára (TASR) - Súčasný vývoj na globálnej politickej scéne neznamená návrat k vážnej konfrontácii medzi Ruskom a Západom a nejde o nový variant studenej vojny. Uviedol to dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pred študentmi Moskovskej štátnej univerzity.
Napriek obavám Moskvy z plánu Washingtonu umiestniť protiraketovú obranu v Strednej Európe a expanzii NATO smerom k ruským hraniciam nebude Rusko podľa Lavrova zatiahnuté do konfrontácie alebo nového kola pretekov v zbrojení.
Šéf ruskej diplomacie opäť zdôraznil, že Rusko nemá záujem o nový konflikt so Západom, a vyzval svetové spoločenstvo, aby si vybralo medzi pretekmi v zbrojení a riešením problémov zdedených z minulosti. "Studená vojna" vážne bránila svetovému vývoju, citovala Lavrova domáca agentúra Ria Novosti.
Snaha o unipolárny svetový poriadok slúži ako katalyzátor pretekov v zbrojení a ohrozuje globálnu bezpečnosť, pokračoval minister. "Tvrdohlavá túžba istých krajín usilovať sa o praktický unipolárny svetový poriadok a ich pokusy klásť prehnaný dôraz na použitie sily poškodzuje základ medzinárodných vzťahov, obzvlášť ich právny základ. Silné a sebaisté Rusko sa stalo pozitívnym faktorom v globálnej aréne. Táto skutočnosť prekvapila mnohých ľudí na Západe a pre niektorých to bolo nepríjemné prekvapenie, hoci si jednoducho bránime naše záujmy ako ostatní," povedal Lavrov študentom.
Moskva je podľa neho ochotná počkať, kým jej západní partneri príjmu túto skutočnosť a uvedomia si, že si môžu vybudovať vzťahy s Ruskom iba na základe rovných práv a vzájomného rešpektovania záujmov. "Čím skôr sa tak stane, tým lepšie, pretože čas je na našej strane," podotkol.
"Je celkom zrejmé, že tí, ktorí sa pokúšajú o jednostranné akcie, robia tak na vlastné riziko, ale ako situácia v Iraku ukazuje, všetci musia platiť za následky takýchto jednostranných záväzkov," skonštatoval Lavrov v súvislosti s neschopnosťou USA nastoliť v Iraku poriadok.
Rusko vždy vystupovalo proti vojne v Iraku a opakovane vyzývalo medzinárodnú komunitu, aby stiahla z blízkovýchodnej krajiny cudzie vojská. "Naša zahraničná politika zostáva nezmenená - snažíme sa vytvoriť priaznivé podmienky pre naše domáce reformy a zachovať si osvedčené princípy našej diplomacie, ktorá obsahuje skôr pragmatizmus ako ideológiu, skôr mnohovektorové vzťahy ako uzavreté kluby štátov, zanietenú, ale nekonfrontačnú ochranu naši národných záujmov," uzavrel šéf ruskej diplomacie.