Sydney 20. februára (TASR) - Éra klasickej žiarovky sa v Austrálii chýli u koncu. Zdroj svetla, ktorý sa začal používať pred 125 rokmi, chce austrálska vláda zakázať od roku 2010, informoval dnes minister životného prostredia Malcolm Turnbull.
Možno už o štyri roky sa bude môcť v Austrálii svietiť iba šetriacimi žiarovkami. K slovu sa dostanú aj iné opatrenia na úsporu energie. Má to byť príspevok austrálskej vlády k redukcii skleníkových plynov v ovzduší.
"Pokiaľ sa k opatreniam pripojí celý ostatný svet, môžeme spotrebu energie v globálnom meradle redukovať na pätinu toho, čo dnes spotrebuje samotná Austrália," povedal Turnbull.
Energeticky úsporné žiarovky spotrebujú až o 80 percent menej prúdu. Klasické žiarovky okrem toho menia veľkú časť svetla na tepelnú energiu. Pôvodná žiarovka pracuje na princípe uhlíkového vlákna, na ktorý dostal vynálezca Thomas A. Edison v roku 1880 patent v USA.
Austrália je na prvom mieste na svete v emisii skleníkových plynov na jedného obyvateľa. Problém je v tom, že tento kontinent používa na výrobu energie prevažne uhlie. Spoločne s USA, ktoré sú suverénne najväčším producentom výfukových plynov na svete, je Austrália druhou priemyselnou krajinou, ktorá nepodpísala Kjótsky protokol.
Konzervatívny premiér John Howard sa v poslednom období ocitol pod tlakom občianskych zdužení, ktoré ho vyzývajú, aby sa vo väčšej miere angažoval pri ochrane životného prostredia. Howard sa bude v tomto roku pravdepodobne uchádzať o svoje piate volebné víťazstvo.