Hoci judaizmus kult tela príliš neuznáva, aj ultraortodoxní židia chcú dobre vyzerať a byť zdraví.
Telocvične a fitnescentrá, kde môžu zhadzovať kilogramy a formovať svoje svaly im však nevyhovujú. Sú plné polonahých ľudí, na stenách visia televízory, kde ukazujú obrázky so zakázaným obsahom a pri cvičení sa často nepokryte flirtuje.
Dlhé sukne a modlitebné knižky
Preto sa ultraortodoxná komunita rozhodla postaviť vlastnú telocvičňu v Jeruzaleme. Tak, aby to vyhovovalo všetkým pravidlám.
Podľa denníka Jerusalem Post to znamená, že telocvičňa ma otváracie hodiny vyhradené pre mužov a ženy a namiesto časopisov o zdravom životnom štýle si návštevníci v priľahlom bare môžu čítať modlitebné knižky a náboženskú literatúru. Kóšer nízkotučné občerstvenie je normou, rovnako ako primeraný cvičebný úbor. To znamená nijaké šortky či tielka, ženy by mali cvičiť v dlhých sukniach.
Keďže majú veľa detí a sú takmer permanentne tehotné, je väčšina cvikov zameraná pre tehotné ženy alebo matky krátko po pôrode. Ultraortodoxné ženy tiež veľa pracujú okolo domácnosti a nosia ťažké nákupy, preto sa inštruktorky snažia vymyslieť cvičenia, ktoré by z nich striasli únavu. „Nechodia sem nijaké mondénne modelky či profesionálky, čo musia dobre vyzerať. Sú to väčšinou zrobené ženy, ktoré vyzerajú oveľa staršie, ako v skutočnosti sú. Do telocvične ich často doženú zdravotné problémy, ale aj snaha uniknúť od každodennej rutiny,“ vysvetľovala v reportáži televízie Chanel 10 jedna z cvičiteliek. V telocvični je samozrejmosťou kútik pre deti, o ktoré sa stará skúsená ošetrovateľka.
Chcú konkurovať Američanom
Ani ortodoxní muži neprichádzajú do telocvične v najlepšej kondícii. Niektorí z nich sa tam dostali po prvýkrát až v dospelosti a bez akýchkoľvek športových skúseností. Od detstva sa hrbia nad knihami, ráno skoro vstávajú do synagógy, väčšina ich aktivít je skôr statická.
Navyše, prílišná starostlivosť o telo sa v tejto komunite považuje za márnivosť a zbytočné plytvanie energiou. Veľa ortodoxných mužov však pracuje v hi-tech alebo diamantovom priemysle, kde sa dobrý výzor vyžaduje, rovnako ako pracovné nasadenie.
Na to, aby mohli konkurovať americkým či európskym mužom, musia byť zdraví, odolní proti stresu a dobre vyzerať.
Popularita zdravého životného štýlu medzi nábožnými židmi vzrastá. V ich kníhkupectvách sa dobre predávajú knihy ako Zdravý život podľa halachy (halacha je židovský zákon) či Ako prestať fajčiť podľa Tóry.
Autor: Tel Aviv