TIRANA 18. februára (SITA/AFP) - Nedeľné komunálne voľby v Albánsku, ktoré sú považované za skúšku demokratického pokroku v krajine usilujúcej o členstvo v Európskej únii a NATO, sa konali v pokojnej atmosfére. Po jedenástich hodinách hlasovania sledovaného tisíckami pozorovateľov z dôvodu častých neregulárností v minulosti bola väčšina z tisíc volebných miestností uzavretá podľa plánu o 19. hodine. Vo voľbách 2,9 milióna voličov vyberalo starostov a členov samospráv z vyše 1700 kandidátov. Podľa informácií oficiálnych miest volebná účasť dosiahla hodinu po uzavretí volebných miestností 45 percent.
V hre je demokratický kredit chudobnej balkánskej krajiny, v ktorých hlavnými súpermi bola vládnuca Demokratická strana premiéra Saliho Berishu a opozičná Socialistická strana. Od zvrhnutia jedného z najhorších komunistických režimov v roku 1991 boli prakticky všetky voľby v Albánsku poznačené násilím a volebnými machináciami. Obvinenia z manipulácie sa objavili v nedeľu, keď opozícia obvinila demokratov z falšovania dokumentov s cieľom umožniť svojim stúpencom opakovane voliť. Obe strany sa však neskôr zhodli, že nedošlo k vážnym incidentom s dosahom na volebný výsledok, ktorý má byť oznámený v pondelok.
"Nevyskytli sa incidenty, ktoré by mali dosah na výsledky volieb. Hlasovanie prebehlo normálne," uviedla Majlinda Bregu z Demokratickej strany. "Voľby neboli zlé," konštatoval generálny sekretár Socialistickej strany Pandeli Majko. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) má o svojich zisteniach informovať v pondelok. Voľby monitorovalo 4500 zahraničných a miestnych pozorovateľov, ako aj 5000 policajtov.
Voľby sú zásadné pre Albánsko, ktoré v júni podpísalo s Bruselom stabilizačnú a asociačnú dohodu, vnímanú ako prvý krok k členstvu v EÚ. Jeho želaním je aj vstup do NATO v neskoršom období tohto roku. "Tieto voľby majú obrovský význam pre Albánsko a jeho integráciu do EÚ a NATO. Túto šancu nesmie zahodiť," uviedol albánsky prezident Alfred Moisiu po odhlasovaní v hlavnom meste Tirana. Zdôraznil zároveň, že nie je dôležitý víťaz volieb, ale rešpektovanie demokratických štandardov.