Praha 18. februára (TASR) - Strana zelených bude požadovať od USA, aby radarová základňa v ČR bola súčasťou vojenských síl NATO. Potvrdil to dnes český vicepremiér a predseda zelených Martin Bursík v diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravca.
Diskusia sa začala veľmi ostrou výmenou názorov medzi šéfom Strany zelených a podpredsedom opozičnej ČSSD Lubomírom Zaorálkom. Bursík povedal, že je nutné viesť diskusiu na pôde Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.
"Chceli by sme, aby česká vláda pri rokovaní požadovala od vlády Spojených štátov jasnú garanciu o tom, že jasne vnímajú radarovú stanicu ako súčasť budúcej spoločnej obrany NATO," spresnil Bursík.
Podľa Lubomíra Zaorálka kongres zelených, ktorý sa konal tento víkend, nepriniesol jasné stanovisko k výstavbe protiraketového radaru a upozornil na nereálnosť požiadavky zelených voči USA.
"Spojené štáty ťažko môžu poskytnúť nejakú garanciu, ktorú žiada Strana zelených v tomto uznesení, a pokiaľ by ju poskytli, čo budú robiť, ak ju NATO nevezme?" dodal.
Zjazd zelených uložil ministrom a poslancom strany, aby rokovali o zámere vybudovať v ČR radar protiraketovej obrany USA. Delegáti odmietli návrh, aby ministri boli povinní presadzovať referendum. Podľa Bursíka by ho nebolo zodpovedné usporiadať vo chvíli, keď chýbajú o tomto zámere informácie.
Zaorálek navyše napadol Stranu zelených a vyčítal jej, že "maľuje stranu na modro". Proti tomu sa predseda zelených ostro ohradil.
"Rád by som bol, keby prestala sociálna demokracia hovoriť do zelených, starajte sa o seba, máte dosť práce na modernizácii ČSSD. Pre nás je rozhodujúce, ako sa k radaru postavia naši partneri v Európskej únii a v NATO," vyhlásil Bursík. Dodal, že dôležité pre ČR je, či je projekt začleniteľný do spoločnej obrany NATO.
Veľvyslanec ČR pri NATO Štefan Füle predpokladá, že výhodu systému protiraketovej obrany budú zdieľať všetci európski členovia a bude v budúcnosti nejakým spôsobom integrovaný do aliančného systému riadenia a velenia. Podľa neho by mal celú záležitosť prerokovať summit NATO v roku 2008.
"Predpokladám, že logika veci nemôže smerovať inde, a že európsky pilier americkej protiraketovej obrany sa stane základom aliančnej architektúry protiraketovej obrany," dodal veľvyslanec v diskusii ČT.
ČR v súčasnosti rokuje s USA o umiestnení protiraketového radaru, hovorí sa o lokalite v juhozápadnej časti vojenského priestoru Brdy.
Protiraketové strely Američania plánujú umiestniť v Poľsku. Americký protiraketový systém by mal podľa americkej Agentúry pre raketovú obranu ochrániť aj územia stredoeurópskych štátov, vrátane ČR, Poľska a Slovenska. Základňa by zabránila prípadnému útoku balistických rakiet stredného a dlhého doletu vypálených z Blízkeho východu alebo z KĽDR.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) zt dem