TIRANA 18. februára (SITA/AFP) - Nedeľné komunálne voľby v Albánsku budú testom politickej a demokratickej zrelosti krajiny usilujúcej o členstvo v Európskej únii a NATO. Ako pre agentúru AFP povedal prezident Alfred Moisiu, "naša demokracia čelí novej skúške: demokratické voľby majú mimoriadny význam pre Albánsko a jeho euroatlantickú budúcnosť." Od roku 1991 boli voľby v krajine kedysi s jedným z najtvrdších komunistických režimov poznačené incidentmi vrátane násilia, ktoré vyvolávali pochybnosti o jej demokratickom vývoji.
"Európska únia očakáva veľa od Albánska a jej politická trieda si musí byť vedomá svojej zodpovednosti," uviedol vedúci delegácie EÚ v Tirane, Helmuth Lohan. Ako dodal, blížiace sa voľby budú testom politickej zrelosti krajiny. Nedostatky albánskej demokracie sa však v posledných týždňoch opäť prejavili. Voľby, pôvodne plánované na záver januára, odložili s cieľom zabrániť vážnej politickej kríze spôsobenej hlbokými rozpormi medzi vládnucou pravicovou vládou a opozičnými socialistami o volebných reformách.
Viaceré európske inštitúcie varovali albánske oficiálne miesta pred dôsledkami pre európsku budúcnosť krajiny a vyzvali politikov na väčšiu zodpovednosť. "Sme odhodlaní zmeniť túto realitu," povedal albánsky premiér Sali Berisha, vodca albánskej pravicovej Demokratickej strany. Podľa Berishu komunálne voľby umožnia Albánsku nastúpiť cestu demokratizácie a urýchliť ekonomický rozvoj krajiny.
Podľa poslednej správy Svetovej banky takmer pätina z 3,6 milióna obyvateľov Albánska žije v chudobe z menej ako dvoch dolárov denne, pričom asi štyri percentá žijú v extrémnej chudobe. Táto otázka a korupcia, zastaraná infraštruktúra, ako aj bežný nedostatok vody a elektrickej energie sú hlavnými témami kampane, v ktorej sa súperiace strany navzájom obviňujú z katastrofálnej ekonomickej situácie. "18. februára sa skončí moc mafie v Tirane," vyhlásil na tlačovej konferencii Berisha na margo odchádzajúceho starostu hlavného mesta Tirana, Ediho Ramu.
42-ročný Rama, šéf socialistov, ktorý verí v získanie tretieho funkčného obdobia, bol ocenený titulom svetový starosta roku 2004 za jeho iniciatívy oživiť zanedbané hlavné mesto. "18. február bude znamenať koniec politiky konfliktu," uviedol Rama, ktorý vyzval svojich stúpencov na hlasovanie za "európske Albánsko."
Tirana, ktorej obyvateľstvo tvorí takmer dvadsať percent populácie celej krajiny, bude hlavnou výzvou pre obe strany. Rama bude čeliť kľúčovému spojencovi Berishu, 34-ročnému ministrovi vnútra a bývalému novinárovi Sokolovi Olldashimu, považovaného za jedného z najsľubnejších "mladých levov" vo vláde.
Podľa analytikov budú voľby najjasnejším testom pre bývalého prezidenta Berishu po jeho prekvapujúcom návrate v parlamentných voľbách 2005. "Viac ako čokoľvek iné budú tieto voľby aj politickým testom pre pravičiarov a ľavicovú opozíciu," povedal analytik Lutfi Dervishi. Socialisti a ďalšie ľavicové strany, oslabené a rozdelené po volebnej porážke v roku 2005, veria v nadobudnutie stratenej pôdy a lepšej šance poraziť pravicové strany v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
Viac ako 4500 zahraničných a miestnych pozorovateľov bude monitorovať nedeľné voľby, v ktorých asi 2,9 milióna voličov vyberie svojich miestnych zástupcov z vyše tisíc kandidátov, medzi ktorými majú ženy len 33 percentné zastúpenie.