WASHINGTON 18. februára (SITA/AP) - Americká vláda dúfa, že smrť chorého kubánskeho vodcu Fidela Castra uvoľní tlaky v kubánskej spoločnosti volajúce po demokratickej zmene. Niektorí analytici v tom však vidia len malú hrozbu, pretože režim bude podľa nich naďalej držať v rukách Fidelov nenápadnejší brat Raúl.
Tom Shannon, poradca amerického ministerstva zahraničia pre Latinskú Ameriku, verí, že moment politickej zmeny na Kube ešte len príde. Podľa neho kým Castro žije, neexistuje reálna šanca na zmenu režimu. Americkí prezidenti čakajú celé desaťročia na Fidelovu smrť a následné ukončenie jeho experimentu s komunizmom.
Viacero odborníkov však upozorňuje, že postfidelova éra už začala nástupom jeho brata Raúla k moci.
Generálplukovník Michael Maples, šéf Obranného spravodajského úradu, minulý mesiac povedal, že Raúl Castro má obrovský rešpekt a podporu medzi vojenskými veliteľmi a je schopný odvrátiť akýkoľvek pokus o prevrat. Brian Latell, bývalý hlavný analytik CIA pre Kubu, uviedol, že Raúl sa správa odvážnejšie, ako sa čakalo. Raúl napríklad nebojácne vyzýva univerzitných študentov ale aj iných verejne diskutovať o problémoch krajiny.
Podľa prieskumu verejnej mienky agentúry AP a Ipsos, si len 54 percent Kubáncov myslí, že je málo pravdepodobné, aby po Castrovej smrti jeho komunistický režim nahradila demokracia.
Americká vláda má podľa agentúry Associated Press vypracovaný plán pre prípad vypuknutia nepokojov po Fidelovej smrti. Washington je pri tejto príležitosti pripravený zabezpečiť potravinové dodávky na Kubu a inú krízovú pomoc. Okrem toho má pripravené plány pre zvládnutie masovej migrácie z Kuby. Budúci mesiac majú bezpečnostné jednotky na juhu Floridy nacvičovať akcie pre prípad masového príchodu nelegálnych imigrantov po mori. Základným bodom vládnej stratégie pre podporu zmeny režimu na Kube je hlavne obmedzenie zdrojov, na ktorých je Kuba závislá.