RAMALLÁH 18. februára (SITA/AP) - Svet si bude musieť zvyknúť na palestínsku vládu Hamasu a Fatahu, aj keď jej program nespĺňa všetky medzinárodné požiadavky, povedal v sobotu palestínsky prezident Mahmúd Abbás americkému diplomatovi Davidovi Welshovi. Abbás uviedol, že táto vláda je to najlepšie, čo mohol urobiť pre zmiernenie islamských militantov. Prezident ďalej povedal, že s týmto posolstvom pôjde aj na pondelkový summit, kde sa má stretnúť s americkou ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou a izraelským premiérom Ehudom Olmertom. Abbás chce požiadať oboch lídrov, aby dali novej palestínskej vláde šancu. Informoval Abbásov poradca Nábil Abú Rdenéh.
Welsh počas svojej návštevy v Ramalláhu Abbásovi pripomenul, že nová vláda musí akceptovať požiadavky medzinárodného spoločenstva - uznať existenciu Izraela, vzdať sa násilia a dodržiavať všetky podpísané zmluvy s Izraelom. Program novej palestínskej vlády však ani jednu z podmienok nespĺňa. Washington Abbása už predtým varoval, že za takýchto nepostačujúcich podmienok nebude s členmi novej vlády jednať.
Abbás v tejto súvislosti americkému diplomatovi povedal, že nemal inú možnosť ako sa s Hamasom dohodnúť. Dohoda, ktorú palestínsky prezident uzavrel s lídrom radikálneho hnutia Hamas minulý týždeň v saudskoarabskej Mekke, bola jedinou možnou dohodou a svet sa s tým musí vyrovnať, uviedol Abú Rdenéh. Jedným z hlavných cieľov novej koaličnej dohody je zastavenie bojov medzi oboma palestínskymi frakciami, pri ktorých od decembra zahynulo približne sto ľudí. Palestínčania sa obávajú, že ak úsilie o koaličné vládnutie zlyhá, krvavé násilnosti sa obnovia.