Moskva 16. februára (TASR) - Po nariadenej koncentrácii výroby lietadiel pod dozorom štátu dochádza k rovnakému kroku aj vo výskume, vývoji, výrobe a predaji rakiet. Uviedol to nemecký denník Financial Times Deutschland.
Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom februára podpísal nariadenie, ktoré odstraňuje nezávislosť výrobcov rakiet v krajine a nad odvetvím ustanovuje štátnu kontrolu. Úlohou štátnych holdingov bude vyrábať produkty, ktoré budú konkurencieschopné na svetovom trhu. Podľa nariadenia sa do roku 2015 združí v troch alebo štyroch veľkých výrobných jednotkách niekoľko terajších výskumných a vývojových ústavov, montážnych podnikov a obchodných organizácií, ktoré sa zaoberali predajom rakiet.
Znalci tohto odvetvia ruskej ekonomiky uvádzajú, že viaceré firmy sa pokúšali presadiť sa na trhu s dumpingovými cenami rakiet, len aby získali na ne objednávky. V poslednom období však došlo k niekoľkým neúspešným štartom ich rakiet. Vo februári 2006 sa nevydaril štart rakety Protón. Nedávno explodovala počas štartu v Tichom oceáne rusko-ukrajinská rakety Zenit.
Vlani nariadil Putin vytvorenie strešnej spoločnosti Spojené letecké spoločnosti (OAK), ktorej súčasťou sa stali výrobcovia vojenských i civilných lietadiel. Združenie vytvorili montážne letecké podniky Irkut, MiG, Suchoj, Iľjušin a Tupolev. Ďalší holding vytvárajú výrobcovia vrtuľníkov a pod jedným vedením majú pôsobiť aj producenti leteckých motorov a ďalší dodávatelia dôležitých komponentov na lietadlá.
Ruská vláda už prakticky získala kontrolu nad hlavnými ropnými zdrojmi a ložiskami plynu a rovnaký cieľ sa usiluje dosiahnuť aj nad výrobou titánu. Pod svoju kontrolu sa snaží dostať spoločnosť VSMPO-Avisma.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.