Nedávna štúdia, ktorá im na túto otázku odpovedala, zároveň otriasla niektorými zásadami Freudovej teórie.
Tento inštinkt sa vyvíja prirodzene a nedá sa naučiť, tvrdia John Tooby a Leda Cosmidesová z kalifornskej univerzity v Santa Barbare v správe pre časopis Nature.
Treba na to iba jedno jediné: tráviť čas v tej istej domácnosti a sledovať matku, ako sa stará o brata či sestru. Samozrejme, všetko sa to odohráva v podvedomí, uvádzajú vedci, ktorí pracovali spolu s Debrou Liebermanovou z Havajskej univerzity.
"Pátrali sme po nejakom detektore súrodencov, pretože niektoré najdôležitejšie teórie evolučnej biológie tvrdia, že čosi také by malo u človeka existovať," povedala Cosmidesová. "Čosi by malo regulovať altruizmus aj odpor k incestu," dodala.
Vedci zistili, že ľudia majú v sebe zakódovaný systém, ktorý kontroluje oboje. "A naozaj to tak funguje - bez ohľadu na to, či veríte, že vaši súrodenci sú tí, o ktorých vám povedali, že sú," vyhlásila Cosmidesová.
Prieskum prebiehal formou psychologických otázok na náhodnej vzorke 600 respondentov. Medzi nimi boli aj takí, ktorí so svojimi súrodencami nezdieľali domácnosť.
Z testu vyplynulo, že jediné, čo určuje mieru altruizmu a odporu k incestu, je čas strávený sledovaním svojej matky, ako sa stará o súrodenca, a čas strávený v spoločnej domácnosti.
"Keď s ním prežijete dlhšiu časť detstva pod jednou strechou, budete mať k nemu taký prístup ako k vlastnému súrodencovi, aj keby ním nebol. Zdá sa, že to funguje podvedome," vysvetľovala Cosmidesová. "Voči tomuto človeku budete veľmi altruistický a myšlienka na sex by vás odpudzovala," dodala.
Štúdia protirečí učeniu slávneho psychológa Sigmunda Freuda, ktorý popísal Oidipove nutkania a konflikty, uviedla vedkyňa.
"Freud tvrdil, že príbuzní, ako napríklad rodičia a súrodenci, človeka fyzicky priťahujú, ale sila kultúry a spoločenskej mienky mu nedovolia spáchať incest, po ktorom podvedome túži," objasnila.