Washington 17. februára (TASR) Predstavitelia amerických firiem a potomkovia bohatých podnikateľských rodín prisľúbili v roku 2006 dary v celkovej hodnote 50,5 miliárd USD, čo je v prepočte vyše 1,3 bilióna SKK. Uvádza to vo svojej kronike charity v Spojených štátoch amerických (USA) internetový magazín portálu MSN.com Slate.
Rekordným darom je 43,6 miliardy USD, ktoré v roku 2006 prisľúbil darovať 76-ročný boháč Warren Buffet. Pre lepšiu predstavu objemu darovaných prostriedkov magazín prirovnáva tento dar k hrubému domácemu produktu na Slovensku, či k trhovej hodnote McDonaldu. Buffetov dar je rekordom, a v porovnaní s predchádzajúcim obdobím predstavuje súčet všetkých darov počas posledných 6 rokov existencie kroniky.
Magazín Slate vo svojej analýze upozorňuje, že zatiaľ bolo podľa dostupných informácií skutočne darovaných 7 miliárd USD. Najčastejšími príjemcami sú nadácie, nemocnice, výskumné inštitúty a univerzity. Medzi nimi vedie Stanford s objemom darov vo výške 360 miliónov USD. Ďalšími známymi podporenými univerzitami sú Harvard, Princeton, Yale, či Kalifornská univerzita v Los Angeles (UCLA) a Univerzita južnej Kalifornie (USC).
Najväčší darca Warren Buffet podporí financovanie globálnych zdravotníckych programov, skvalitnenie amerických škôl a vybudovanie nukleárneho rezervoáru na výrobu energie. Dar bude vyplácať každoročne do svojej smrti.
Na zozname magazínu Slate sú mnohé známe mená filantropov, ktorí vracajú časť svojho majetku komunite a krajine už každoročne. Druhými najväčšími darcami sú manželia Sandlerovci, ktorí vo veku vyše 70 rokov previedli akcie spoločnosti Golden West Financial v hodnote 1,3 miliardy USD do vlastnej nadácie. Vlastníci tej istej firmy, manželia Osherovci, skončili v rebríčku na treťom mieste, s darom vyše 723 miliónov pre svoju nadáciu na podporu vzdelávania a poskytovanie štipendií. Zaujímavou osobnosťou zoznamu je Mary Joan Palevsky, ktorá v roku 1968 získala rozvodom majetok 40 miliónov USD. Roky sa venovala zveľaďovaniu týchto prostriedkov a charite. Po jej smrti v roku 2006 bol majetok v hodnote 213 miliónov USD rozdelený viacerým kalifornským organizáciám. Podľa informácií právnika spísala skromná intelektuálka poslednú vôľu už pred 15 rokmi, ale obdarované organizácie o tom nikdy neinformovala.
Azda najznámejšou hviezdou na zozname magazínu Slate je televízna moderátorka Oprah Winfreyová, ktorá vďaka 50 miliónom USD vybudovala v Juhoafrickej republike školu pre mladé nadané dievčatá. Zakladateľ internetového obchodného portálu eBay Pierre Omidyar so svojou manželkou a manželia Webergovci sa rozhodli vložiť veľkú časť svojho daru v celkovom objeme 123 miliónov USD do mikropôžičkových fondov pre sociálne slabších, ktorým komerčné banky odmietajú poskytnúť pôžičky.
Odhliadnuc od rekordného darcu Warrena Buffet, veľká časť donorov pochádza alebo žije v štáte Kalifornia, kam zároveň smeruje výrazná časť darovaných prostriedkov. (1 USD = 26,160 SKK)