DAMASK 15. februára (SITA/AP) - Predseda irackého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání počas návštevy Damasku vo štvrtok vyhlásil, že by bol radšej, ak by irackých utečencov prijali arabské krajiny ako by mali ísť do Spojených štátov. Al-Mašhadání sa obáva, že rozhodnutie Spojených štátov prijať 7000 Iračanov vyústi do úniku mozgov z Iraku a tí, čo sa raz do USA dostanú, sa nebudú chcieť vrátiť späť.
Al-Mašhadání sa v Damasku stretol so sýrskym prezidentom Bašárom al-Assádom, s ktorým rokoval o prílive Iračanov do Sýrie. Podľa neho by utečenci z Iraku mali ostať v okolitých arabských krajinách, aby sa v čase začatia rekonštrukcie Iraku mohli vrátiť a pomôcť pri obnovení ich zničenej krajiny.
Od vypuknutia vojny pred štyrmi rokmi Irak opustilo okolo 3,8 milióna ľudí. Väčšina Iračanov utiekla do susednej Sýrie a Jordánska. Obe krajiny sa však v poslednom čase snažia príliv utečencov obmedziť. Podľa odhadov OSN z Iraku utečie každý mesiac 40 až 50 tisíc ľudí, ktorí majú čoraz menšie možnosti, kam ísť. Do Sýrie utieklo približne milión Iračanov.
V poslednom čase sa pred kanceláriou úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Damasku vytvárajú dlhé rady Iračanov, ktoré žiadajú o medzinárodný status utečenca z obavy pred tým, že by zo Sýrie boli nútení odísť. Podľa niektorých Iračanov sýrske úrady začali udeľovať 15-denné povolenia na pobyt, ktoré sa môžu o ďalších 90 dní raz predĺžiť. Potom však musia zo Sýrie odísť najmenej na 30 dní, aby sa mohli opäť vrátiť o získať rovnaké povolenie. Sýrski predstavitelia spomínané nové pravidlá popreli a sľúbili, že žiadneho Iračana z krajiny nevyhostia.