BERLÍN 14. februára (SITA/AP) - Británia a Spojené štáty najhoršie obstáli v prieskume OSN, ktorý zisťoval životné podmienky detí v 21 rozvinutých krajinách. Prieskum obsahoval rôzne aspekty od miery detskej úmrtnosti až po to, či deti večerajú spolu so svojimi rodičmi alebo či nie sú šikanované na školách. Naopak, Holandsko, nasledované Švédskom, Dánskom a Fínskom sa umiestnili na prvých miestach zoznamu, ktorý v stredu v Berlíne zverejnil Detský fond OSN (UNICEF).
Jeden z vedcov štúdie Jonathan Bradshaw povedal, že deti v Británii a Spojených štátoch sa majú horšie pre väčšiu ekonomickú nerovnosť a nízku úroveň verejnej podpory pre rodiny. V rebríčku zle obstáli tiež Maďarsko (19) a Rakúsko (18). Česká republika, zahrnutá tiež do štúdie sa umiestnila na 15 mieste. Slovensko posudzované nebolo.
Štúdia sa zamerala na faktory zo šiestich oblastí. Posudzované bolo materiálne zabezpečenie detí, ich zdravie a vzdelanie. Štúdia ďalej zohľadňovala vzťah k rodičom a rovesníkom, životný štýl a riziká, ako aj samotné hodnotenia detí.
Bližšie informácie možno nájsť na internetovej stránke http://www.unicef.org