Z "princípu politickej zodpovednosti" odvolali dnes z funkcie šéfa polície OSN v Kosove Stephena Curtisa. Predchádzala tomu smrť dvoch albánskych demonštrantov počas víkendových protestov.
"Požiadal som policajného komisára Stephena Curtisa, aby rezignoval na svoj post s okamžitou platnosťou," uviedol šéf misie OSN v Kosove (UNMIK) Joachim Rücker. Dodal, že ho vyzval na odstúpenie "z princípu politickej zodpovednosti".
Počas sobotňajšej demonštrácie proti návrhu o budúcom štatúte Kosova protestujúci prerazili policajný kordón a pokúsili sa dostať k vládnej budove v Prištine. Poriadková polícia zasiahla a gumovými projektilmi zastrelila dvoch mladých mužov vo veku 30 a 34 rokov a ďalších dvoch vážne zranila. Desiatky ľudí ošetrili po zásahu slzným plynom.
Curtis, pôvodom Brit, vtedy povedal, že polícia bola nútená "prijať obranné opatrenia", keď sa demonštranti snažili dostať cez zátarasy okolo parlamentu v Prištine.
Z "morálnej zodpovednosti" za smrť demonštrantov v pondelok rezignoval aj kosovský minister vnútra Fatmir Rexhepi. Premiér provincie Agim Ceku označil použitie sily políciou za neprimerané a žiadal nezávislé prešetrenie udalostí.
Tisíce kosovských Albáncov protestovali v sobotu proti plánu osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho týkajúci sa budúcnosti juhosrbskej provincie. Vyjadrovali nesúhlas s tým, že plán nepredpokladá plnú nezávislosť Kosova.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom. Belehrad ponúka Kosovu veľmi širokú autonómiu s tým, že provincia zostane súčasťou Srbska. Kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti.
Autor: zh