Budapešť 14. februára (TASR) Od štvrtka 15. februára zavádzajú v Maďarsku povinný poplatok pri návšteve u lekára vo výške 300 forintov (v prepočte 40,70 Sk). O tomto opatrení, ktoré na Slovensku zrušili vlani 1. septembra, maďarský minister zdravotníctva Lajos Molnár v utorok povedal, že ide o dôležitý pilier reformy zdravotníctva, preto si nemyslí, že by ho časom zrušili.
Minister vyjadril názor, že poplatky prinášajú nezvyklú situáciu, ktorá vyvoláva aj určitú neistotu, ale zároveň dúfa, že všetci zúčastnení v tomto procese budú spolupracovať. Dokonca aj tí lekári, ktorí zverejnili výzvu proti vyberaniu poplatkov.
"Tí, ktorí budú bojkotovať vyberanie poplatkov, sa zachovajú protiprávne," zdôraznil Molnár. Podľa neho bolo dosť času na to, aby sa v uplynulých mesiacoch všetci dostatočne pripravili.
Pacientov, ktorí odmietnu uhradiť poplatok, síce lekári ošetria, ale štátna zdravotná poisťovňa im to odráta z budúcomesačnej apanáže.
Poplatky budú môcť pacienti platiť viacerými spôsobmi - hotovosťou u lekára alebo v automatoch zriadených vo viacerých zdravotných inštitúciách, ale aj prostredníctvom mobilného telefónu, ako v Maďarsku možno zaplatiť napríklad parkovanie či diaľničnú nálepku. Pripravené sú dokonca už aj permanentky na návštevu u lekára.
Minister vlani na jeseň v čase predkladania príslušného návrhu zákona parlamentu povedal, že zavedením poplatku za návštevu lekára pôjde viac finančných prostriedkov do zdravotníctva a systém bude priehľadnejší a kontrolovateľnejší.
Z týchto poplatkov a z poplatkov za dni strávené v nemocnici očakáva vláda nárast príjmov zdravotníctva najmenej o 20 miliárd forintov (v prepočte 2,7 miliardy Sk).
Od platenia poplatkov v zmysle zákona budú úplne alebo čiastočne oslobodené takmer štyri milióny z celkového počtu desiatich miliónov obyvateľov Maďarska. Ide o deti do 18 rokov, dlhodobo chorých, bezdomovcov a o tie prípady vyšetrení, ktoré sa spájajú s plnením štátnych úloh.