SOUL 14. februára (SITA/AFP) - Dohoda, ktorú v utorok na záver šesťstranných rozhovorov o severokórejskom jadrovom programe v Pekingu dosiahli americkí, ruskí, čínski, japonskí a juhokórejskí diplomati s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), nápadne pripomína jej predchodkyňu z roku 1994. Podľa amerického bezpečnostného experta Roberta Einhorna tak administratíva súčasného amerického prezidenta Georgea Busha vrátila veci presne do stavu, v akom sa nachádzali na konci vlády jeho predchodcu Billa Clintona. "Teraz je jediný rozdiel, že Severná Kórea odskúšala jadrovú zbraň a má dostatok plutónia na sedem až desať jadrových bômb," cituje Einhorna agentúra AFP.
Severná Kórea podpísala so Spojenými štátmi 21. októbra 1994 zmluvu, v ktorej sa zaviazala zmraziť a prípadne úplne znefunkčniť svoje jadrové aktivity. Výmenou im mali byť poskytnuté dva ľahkovodné jadrové reaktory a dodávky ťažkého palivového oleja. Presne na rovnakej "výmene", snáď s výnimkou ľahkovodných reaktorov, sa dohodli Severokórejčania so svojimi zahraničnými partnermi aj teraz v Pekingu. V oboch dohodách sa píše aj o postupnej normalizácii diplomatických a hospodárskych vzťahov medzi KĽDR a USA.
Na základe zmluvy z roku 1994 boli do Severnej Kórey dodané zhruba štyri tony ťažkého palivového oleja a začala sa výstavba ľahkovodných reaktorov. V októbri 2002 však tejto zmluve zasadilo posledný úder priznanie KĽDR, že obohacuje urán. Západ zastavil dodávky ťažkého palivového oleja, prerušila sa aj výstavba ľahkovodných reaktorov. Severná Kórea následne odstránila monitorovacie kamery zo svojich jadrových zariadení a vyhostila inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
V januári 2003 KĽDR oznámila, že odstupuje od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT). Vo februári 2005 oznámila, že vlastní jadrové zbrane a v októbri minulého roka informovala, že uskutočnila svoju prvú úspešnú jadrovú skúšku.